W czwartek, 17 grudnia, klasy IIb oraz IIIa miały okazję uczestniczyć w Koncercie Multimedialnym Bolek i Lolek Symfonicznie. Było to wspaniałe widowisko multimedialne z muzyką na żywo w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrygenturą Sebastiana Perłowskiego. Narracje prowadziła Marta Saciuk. Mieliśmy możliwość obejrzeć najlepsze filmy rysunkowe kultowej bajki Bolek i Lolek, która połączyła kilka pokoleń. Na żywo doświadczaliśmy, skąd w ulubionych bajkach biorą się różne dźwięki i odgłosy. Była to też okazja podpatrzenia z bliska na prawdziwą orkiestrę symfoniczną, rozpoznania rozbrzmiewających w niej instrumentów oraz obejrzenia kreskówki na naprawdę dużym ekranie. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem.
Aktualności
Koncert Multimedialny Bolek i Lolek Symfonicznie
Konkurs literacki - "Wiersze spod choinki"
W dniu 17 grudnia w Bibliotece Publicznej w Krośnie odbył się konkurs literacki pod hasłem "Wiersze spod choinki". Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych.Wśród uczestników znaleźli się także nasi uczniowie: Lena Biały, Marcel Nowak, Wiktoria Janik i Łucja Kania. Konkurencja była bardzo liczna; nasza uczennica Łucja Kania otrzymała wyróżnienie za wiersz Joanny Kiercz -,,Idą święta". Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy!
Koncert w Szkole Muzycznej w Krośnie
16 grudnia 2015 r. braliśmy udział w koncercie bożonarodzeniowym „Cicha noc”. Koncert przygotowała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Na scenie wystąpili uczniowie w chóralnym śpiewie kolęd bożonarodzeniowych, polskich i zagranicznych kompozytorów pod dyrygenturą pani Renaty Zajdel. Natomiast mistrzowskie umiejętności gry na instrumentach prezentowali uczniowie grający w orkiestrze pod batutą pani Sokołowskiej – Faryj. Wszystkie dzieci uważnie słuchały wykonawców i podziwiały nabyte umiejętności śpiewu głosowego w zespole i gry na instrumentach. Dziękujemy za zaproszenie na koncert. W ten sposób wcześniej poczuliśmy atmosferę zbliżających się świąt.
Konkurs recytatorski „Bez piątej klepki”
14 grudnia 2015 r. uczniowie klasy II b Julia Wójcik i Maksymilian Klatka reprezentowali szkołę na międzyszkolnym konkursie recytatorskim „Bez piątej klepki”. Organizatorem konkursu była Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa. W kategorii wieku 6 – 8 lat brało udział 25 uczniów. Tym razem nie osiągnęliśmy znaczących sukcesów, choć nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę. Dziękujemy im za wkład pracy włożony w przygotowanie utworów do recytacji.
Lekcja plastyki w CDS w Krośnie
Klasa II a wybrała się 9 grudnia do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie na warsztaty świąteczne. Dzieci miały okazję zobaczyć miejsce, w którym powstają różnorodne wyroby ze szkła: wazony, figurki zwierząt i bombki świąteczne. Poznały surowce, z których powstaje szkło, sposób i etapy wytwarzania szklanych produktów, widziały piec hutniczy i poznały pracę hutników. Uczestniczyły w warsztatach plastycznych, na których malowały świąteczną bombkę używając kolorowych farb i brokatu. Po skończonej pracy odciskały w gorącym szkle pamiątkowy medal.
Zajęcia bardzo podobały się dzieciom, które cieszyły się z własnoręcznie wykonanej bombki. Była to wspaniała przygoda i niezapomniana lekcja plastyki.
Spotkanie z panem Ulmanem
8 grudnia odwiedził nas wyjątkowy gość – pan Wojciech Ulman. Spotkał się z nami, aby opowiedzieć o swoich pasjach. Szukając piękna w otaczającym świecie , pan Ulman pisze wiersze i opowiadania, maluje obrazy oraz fotografuje to, co jest nieuchwytne, gdy jesteśmy zabiegani. Pochyla się nad pięknem małego owada, kropli wody czy wyjątkowości kwiatów. Poeta recytował swoje wiersze, zachęcił nas do czytania i obserwowania przyrody, pisania własnych utworów i rozwijania wyobraźni.
Mikołajki na wesoło
"Mikołajki na wesoło" - pod takim hasłem po raz kolejny 4 grudnia, w przeddzień tradycyjnych Mikołajek, zorganizowano w naszej szkole na hali sportowej zajęcia sportowo – artystyczne dla uczniów klas I - III.
W tym dniu wszystkie dzieci miały się świetnie bawić - ucząc zarazem.
Była okazja do sprawdzenia swojej kondycji fizycznej w drużynowych zmaganiach w czasie wykonywania różnych konkurencji sportowych. Wyrabialiśmy też umiejętność słuchania w czasie czytania tekstu opowiadania o św. Mikołaju. Tekst prezentowały panie nauczycielki zmieniające się w lektorów. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o Mikołaju, a później przystąpili do wykonania grupowej pracy plastycznej „Krajobraz zimowy i Mikołaj”. Nie zabrakło zabaw z muzyką i wesołych piosenek mikołajkowych. A na deser był wierszyk w języku angielskim i radosne przesłanie. Podsumowaniem wspaniałej zabawy były upominki mikołajkowe przygotowane przez rodziców każdej z klas oraz słodkie cukierki i owoce ufundowane przez Samorząd Uczniowski. Tak spędzony dzień wyzwolił w uczniach uśmiech i radość. Na pewno na długo pozostanie w pamięci najmłodszych.
„Czytam, bo lubię”
W listopadzie został przeprowadzony konkurs plastyczno-literacki „Czytam, bo lubię” dla klas czwartych. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu reklamującego wybraną książkę spoza kanonu lektur szkolnych. Obok ilustracji pojawić się miała również krótka recenzja – zachęta do przeczytania wskazanej książki.
I miejsce: Zuzanna Jurczyk z kl. IVa
II miejsce: Kamila Biedroń z kl.IVb
III miejsce: Mateusz Orlik z kl.IVa
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do biblioteki!
Dzień z Baśnią
24 listopada w naszej szkole zorganizowaliśmy wyjątkowy Dzień z Baśnią. Uczniowie i nauczyciele wcielili się w postaci z ulubionych baśniowych opowieści. W barwnych strojach krasnale, księżniczki, koty w butach, wiedźmy i smoki uczyły się matematyki, języka polskiego, angielskiego, historii i przyrody. Chętni uczniowie z klas piątych przygotowali na ten dzień niespodziankę w bibliotece szkolnej – przedstawienie kukiełkowe na motywach baśni „Pani Zamieć”. W wielu klasach odbywały się konkursy, gry baśniowe, prezentacje ulubionych utworów dla dzieci, a podczas zajęć plastycznych powstawały niezwykłe ilustracje do poznanych baśni. Na szkolnym korytarzu słychać było wesołe piosenki o księżniczkach i królewiczach z kart ulubionych lektur.
Na zakończenie dnia odbyła się dyskoteka, na której wszyscy książkowi bohaterowie świetnie się bawili i miło wspominali niezwykłe zajęcia.
Konkurs plastyczny dotyczący cyberprzemocy
W październiku w naszej szkole ogłoszony został konkurs plastyczny dotyczący cyberprzemocy.
Wzięły w nim udział 3 uczennice: Ania Zielonka (klasa Va), Julia Zych (klasa VIa) oraz Martyna Niezgoda (klasa VIa).
Prace oceniała komisja PCK w Krośnie. Pierwsze miejsce wśród szkół podstawowych w Krośnie zajęła nasza uczennica Julia Zych.
Gratulujemy!!!
Lekcja w stacji meteorologicznej w Krośnie
W pochmurny, ale bezdeszczowy dzień 19 listopada klasa II b wybrała się na lekcję do stacji meteorologicznej w Krośnie. Jest to jedna z 60 stacji w Polsce. Celem naszym w ogródku meteorologicznym było poznanie przyrządów pomiarowych określających temperaturę powietrza, ziemi, ciśnienia i wilgotności, a także obejrzenie urządzeń pomiarowych badających poziom opadów i wysokości pokrywy śnieżnej oraz siły i kierunku wiatru. W budynku stacji obejrzeliśmy chmury, rozróżnialiśmy rodzaje chmur i różne zjawiska pogodowe. Dowiedzieliśmy się też, kto opracowuje prognozy pogody i jak wyglądają mapy synoptyczne. Wiadomości przekazane przez panią prowadzącą były bardzo ciekawe i interesujące. Dzieci zapamiętały wiele informacji, które wykorzystają w dalszych zajęciach na temat pogody.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę
Hołd dziś cała Polska składa
11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości.
Z tej okazji 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Była to chwila zadumy i przypomnienia jak ogromny wpływ miało to wydarzenie na dalsze losy Polski. Uczniowie naszej szkoły złożyli hołd żołnierzom i wszystkim tym, którzy oddali życie za wolną Polską.
Apel słowno-muzyczny przygotowała klasa VI b pod kierunkiem p. Justyny Gardziel. Oprawę muzyczną przygotowała p. Mariola Ekiert wraz ze szkolnym chórem. Wystąpiły również uczennice klas drugich, Maja Stadler i Aleksandra Urban, które pięknie zaśpiewały.
Młodzi artyści ukazali dzieje naszego narodu, posługując się pięknymi wierszami, słowami o Ojczyźnie i historycznych wydarzeniach, przedstawili trudną drogę do odzyskania niepodległości. Ważne momenty w dziejach Polski podkreślił swoim śpiewem szkolny chór. „Pierwsza Brygada” i „Piechota” w tym dniu brzmiały szczególnie uroczyście.
W środę 11 listopada nasz poczet sztandarowy uczestniczył w miejskich uroczystościach z okazji święta niepodległości, które rozpoczęły się Mszą Świętą za Ojczyznę w Bazylice FARA, a następnie były kontynuowane pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego na krośnieńskim rynku. Szczegóły na oficjalnej stronie miasta Krosna.
ŚNIADANIE DAJE MOC!
6 listopada 2015 w wielu szkołach w Polsce bito rekord Guinessa w przygotowywaniu śniadania. Nasza szkoła przyłączyła się do tej akcji i realizowała ogólnopolski program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc”. Program ten skierowany do dzieci i młodzieży ma na celu uświadamianie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki śniadaniu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na problemy z żywieniem dzieci. Z badań wynika, że co czwarte dziecko w ogóle nic nie je przed wyjściem z domu, a aż 90 procent dzieci nie je w szkole drugiego śniadania.
Poprzez działania praktyczne na terenie szkoły, pogadanki i wykłady, uczniowie dowiedzieli się o potrzebie dostarczenia organizmowi dobrych kalorii na dobry początek dnia. Zachęcaliśmy do codziennego spożywania i propagowania zdrowych i wartościowych posiłków, a w szczególności śniadań. Akcja była przeprowadzona we wszystkich klasach I – III. Łącznie brało w niej udział 135 uczniów z klas młodszych. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem podjęły się wykonania zadania. Wcześniej zgromadziły potrzebne produkty i w klasach z wychowawcami przygotowywały wspólne śniadanie. Kanapki były estetycznie i pomysłowo wykonane, kusiły wszystkich zapachem i wyglądem.
„Będziemy musieli to powtórzyć” – jednogłośnie przyznały dzieci swoim wychowawcom.
Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej
4 listopada 2015 r. odbył się Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej. Wzięło w nim udział 11 uczniów z klas IV - VI. Jury w składzie: Violetta Smusz - pedagog, Iwona Ochała - rodzic, Oliwia Głowińska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, oceniało rozumienie tekstu, zaangażowanie emocjonalne, pomysłowość interpretacji, poprawność i ekspresję wypowiedzi, dykcję oraz opanowanie tekstu.
I miejsce zajęła Izabela Trznadel z klasy Va,
II miejsce - Julia Zych z klasy VIa,
III miejsce przypadło Martynie Surmacz z klasy IVa.
Zuzanna Jurczyk (IVa) i Maciej Macierzyński (VIa) otrzymali wyróżnienia.
Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród ksiązkowych odbyło się na apelu z okazji Święta Niepodległości 10 listopada 2015 r.
Na turystycznym szlaku ...
3 listopada 2015 r. uczniowie z klas piątych z paniami Anną Macierzyńską i Joanną Pełką wyruszyli na I Jesienny Rajd. O 10.30 wyjechaliśmy spod szkoły i dotarliśmy do Iwonicza Zdroju. Spacer zaczęliśmy od Placu Dietla. Po drodze mijaliśmy senatoria, a pod Amfiteatrem zrobiliśmy pierwszy przystanek. Po posiłu, zielonym szlakiem, ruszyliśmy na górę Przymiarki (626m n.p.m.). Po drodze podziwialiśmy przepiękne krajobrazy, urokliwe polany i lasy przyozdobione w barwy jesieni. Mimo dobrej widoczności nie dostrzegliśmy Tatr. Po 2,5 godzinnym marszu zmęczeni, ale bardzo zadowoleni doszliśmy do Rymanowa Zdroju. Tu był ostatni przystanek, połączony z karmieniem kaczek.
Pogoda i humory dopisywały wszystkim uczestnikom rajdu. Liczymy, że za rok namówimy innych na szlak.
Zielona szkoła w Rymanowie Zdroju 26-30 X 2015 r.
Końcem października br. klasy 4a, 4b i 6b wyjechały pod opieką p. Justyny Gardziel, p. Beaty Wierzbickiej-Kustry i p. Zofii Sienkiewicz na zieloną szkołę do Rymanowa. Na wszystkich czekał Dom Wczasów Dziecięcych - wspaniałe panie wychowawczynie oraz cztery sypialnie - uczestnicy wyjazdu podzieleni zostali według klas: dziewczynki z 4a, 4b i 6b zajęły dwie sypialnie na piętrze, a chłopcy z tych klas dwie na parterze.
W czasie pobytu wszyscy uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych przez panie wychowawczynie z ośrodka (spacery, konkursy, tańce) oraz kilku lekcjach prowadzonych przez panie z naszej szkoły. Stołówka serwowała pyszne urozmaicone posiłki, ale znalazły się też niejadki;). Wieczorami wszystkie dzieci słuchały bajek czytanych przez wychowawczynie. W czasie pobytu zorganizowana również została wycieczka do Krempnej do muzeum, gdzie z zainteresowaniem uczniowie obejrzeli dwa filmy przyrodnicze o naszym terenie, mieli okazję pooglądać czaszki żyjących tu zwierząt, dotknąć każdego rodzaju drzewa, zobaczyć "żywą" wystawę łąki, lasu i zwierząt, posłuchać wszystkich odgłosów przyrody oraz pooglądać dzieła artystyczne kół gospodyń wiejskich. W czasie pobytu w ośrodku uczniów zaskoczyła wizyta podróżnika-żeglarza, który grając na gitarze i harmonijce, pokazując slajdy z ciekawych miejsc, opowiadał historie, w które czasem trudno było uwierzyć... wszyscy żałowali, że spotkanie tak szybko się skończyło. Na koniec pobytu szkoła wpisała się do pamiątkowej kroniki. Nie zabrakło też dyplomów wręczanych przez panie z domu wczasowego.
Pełni wrażeń uczniowie pozytywnie wypoczęci wrócili do szkoły.
„Święto chleba‘’ w Szkole Podstawowej nr 7 w Krośnie
W tym roku po raz pierwszy, w dniach 16 - 23 października przystąpiliśmy do VII edycji „Tygodnia chleba i zdrowego stylu życia w szkole” – ogólnopolskiej kampanii autorstwa Fundacji Dobre Życie.
Jesteśmy szkołą promującą zdrowy styl życia i dlatego pragniemy, aby nasi uczniowie świadomie wybierali odpowiednie produkty do spożycia, które przyczynią się do prawidłowego ich rozwoju.
A ponieważ chleb jest podstawą większości polskich posiłków, chcemy by był to chleb zdrowy, najlepiej na zakwasie lub razowy, bez polepszaczy i konserwantów. Ufamy, że poprzez praktyczne działania, pogadanki i prezentacje oraz lekcje w terenie (muzeum i piekarnia) uczniowie będą podtrzymywać tradycję związaną z symboliką i historią chleba oraz jego poszanowaniem.
W trakcie trwania tygodnia chleba, u nas pod hasłem „Święto chleba” podjęliśmy następujące zadania:
-
Przeprowadziliśmy pogadanki w każdej klasie od I–VI na temat zdrowego odżywiania i zdrowego chleba na zakwasie poparte prezentacją multimedialną.
-
Poznaliśmy piramidę żywienia.
-
Wykonaliśmy w klasach I–II piramidę żywienia z wykorzystaniem materiałów reklamowych.
-
Wykonaliśmy na lekcjach plastyki prace plastyczne w klasach IV– I na temat „W piekarni”.
-
Spotkaliśmy się z piekarzami p. Józefem i Markiem Kiełtyką na terenie szkoły, którzy zapoznali uczniów z procesem przygotowania, wyrobu i wypieku chleba. Poznaliśmy też ich pracę.
-
Degustowaliśmy upieczony przez uczniów pod okiem piekarzy chleb w szkole.
-
Odwiedziliśmy (klasa II) piekarnię GS Jedlicze, gdzie uczniowie poznali wyposażenie piekarni, wytwarzany asortyment piekarniczy i zasmakowali pachnącego precelka.
-
Uczestniczyliśmy (klasy II, III, IV) w lekcji muzealnej "Od ziarenka do bochenka" w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
-
Na wszystkich lekcjach z poszczególnych przedmiotów tematyka oscylowała wokół tematu chleb – uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne, ważyli produkty, poznawali historię chleba, czytali wiersze, przysłowia o chlebie, obejrzeli film o pracy rolnika, rozpoznawali ziarna zbóż i uczyli się szacunku dla chleba.
Wierzymy, że propagowanie zdrowego chleba przyniesie spodziewane efekty i nauczy dzieci jako konsumentów, wybierać to co dobre i zdrowe.
-
Dzień Nauczyciela
13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela. Montaż słowno muzyczny, na który złożyły się piosenki i wiersze, przygotowały klasy trzecie. Po wystąpieniu pani Dyrektor i odebraniu nagród z jej rąk, dzieci przedstawiły swój program. Na zakończenie uroczystości na scenie pojawili się najmłodsi uczniowie z klasy pierwszej i zatańczyli dla nauczycieli. Nie zabrakło słów podziękowania od Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.
Serdecznie gratulujemy Pani Beacie Wierzbickiej-Kustra, która otrzymała Nagrodę Prezydenta oraz wyróżnionym Nagrodą Dyrektora:
Pani Grażynie Habrat,
Pani Krystynie Pelczar,
Pani Joannie Pełce,
Pani Ewie Świątek-Brzezińskiej,
Panu Janowi Koronie
Wszystkim pracownikom szkoły życzymy satysfakcji z wykonywanej pracy, zapału, entuzjazmu i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Spotkanie z teatrem
Dnia 9 października gościliśmy w naszej szkole teatr kukiełkowy z Nowego Sącza. Wykonawcy zaprezentowali baśń pt. „Calineczka”. Bajka o malutkiej dziewczynce, mierzącej zaledwie cal wzrostu, bardzo spodobała się naszym uczniom. Dzieci z zapartym tchem i zaciekawieniem oglądały kolejne etapy wędrówki Calineczki oraz towarzyszyły jej w poznawaniu nowych przyjaciół. Na uwagę zasługiwały wszystkie kukiełki i ich piękne stroje. Dopełnieniem całości była wzruszająca muzyka i barwna scenografia, co pozwoliło aktorom na ukazanie całego piękna tej bajki. Na zakończenie wszyscy podziękowali aktorom gromkimi brawami za dostarczone emocje.
Jestem widoczny, jestsem bezpieczny
7 października 2015 r klasy pierwsze z krośnieńskich szkół podstawowych zostały zaproszone na spotkanie do sali Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie w ramach programu „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Organizatorem spotkania był Urząd Miasta. W spotkaniu uczestniczyli: Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, Przewodniczący Rady Miasta Krosna, Przewodniczący Komisji Edukacji, a także przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Policji w Krośnie, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej. Policja wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego przygotowała dla dzieci konkurs dotyczący przepisów ruchu drogowego. Nagrodami w konkursie były zawieszki i opaski odblaskowe ufundowane przez WORD. Wszyscy pierwszoklasiści biorący udział w spotkaniu otrzymali kolorowankę „Wychowanie Komunikacyjne”, naklejki odblaskowe i zawieszki. Każda krośnieńska szkoła otrzymała kamizelki odblaskowe, węża spacerowego i odblaskową chustę mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów klas pierwszych podczas wspólnych spacerów i wycieczek.
Podsumowaniem spotkania było przedstawienie przygotowane przez Teatr „Nie – Wielki” pod tytułem „Bąbel w drodze do szkoły – czyli komunikacja na wesoło”. Spektakl opowiadał o zagrożeniach komunikacyjnych, na które narażone są dzieci w drodze z domu do szkoły. Pierwszaki aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu, chętnie występowały na scenie, wspólnie z aktorami śpiewały piosenki, odpowiadały na pytania.
Archiwum Aktualności