• Sukcesy uczniów.

          • Od poniedziałku ucznia klasy 8 - Aleksandra Fydę możemy tytułować Laureatem Konkursu Kuratoryjnego z Geografii. Jest to ogromny sukces ucznia i opiekunów. Gratulujemy

            Ponadto dziś w Rzeszowie odbył się finał I Konkursu Geograficznego "Podkarpackie - mój region". Celem konkursu było pogłębianie wiedzy o województwie, rozwijanie i pogłebianie zainteresowania swoim regionem oraz kształtowanie poczucia więzi regionalnej poprzez upowszechnianie wiedzy o Małej Ojczyźnie. Konkurs posiada patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiej Kurator Oświaty. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów Aleksander Fyda i Szymon Mularski. Chłopcy uzyskali 6 wynik w województwie. Wielkie brawa dla chłopaków

          • Wycieczka do Łańcuta

          • Dnia 24 kwietnia br. uczniowie z klas 3 pod opieką wychowawców wzięli udział w wycieczce autokarowej do kompleksu pałacowo – ogrodowego w Łańcucie.

            Celem wyjazdu było zwiedzenie jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce wybudowanej w XVII wieku. Zamek słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otoczony jest starym, malowniczym parkiem w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony oraz zabudowania gospodarcze.

            Zwiedzanie pałacu zajęło około 2 godzin, w tym czasie uczniowie podziwiali: Salon Narożny, Salę Balową, Jadalnię Wielką, Apartament Chiński, Apartament Paradny, Pokój Bilardowy, Czerwony Korytarz, Salę Teatralną, liczne pokoje kąpielowe i wiele innych pomieszczeń. Wystrój wnętrz urzekał przepięknymi podłogami, kryształowymi lustrami, żyrandolami i innymi zabytkowymi przedmiotami, przestronnością i bogactwem zdobień.

            W Stajni i Wozowni podziwiali kolekcję 55 zabytkowych pojazdów konnych. Ściana Hali ozdobiona była kolekcją trofeów – zwierząt przywiezionych z podróży do Afryki przez ostatniego właściciela pałacu.

            Po takich wrażeniach uczestnicy wykorzystali wolny czas na zakup okolicznościowych pamiątek. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wielu ciekawych przeżyć.

          • Rajd z PTTK

          • "Wędruj z nami lasami polami i maszeruj bez końca bez celu. A gdy spotkasz przygodę wtedy szybko się dowiesz, że tak warto na luzie czasem żyć " Dzisiejszy rajd PTTK z udziałem uczniów klasy 5a, 5b i 7a. Cel Liwocz

          • Wirtuozi w naszej szkole

          • "Rusz globusem" - pod takim hasłem odbyło się dziś w naszej szkole spotkanie z Duetem Muzycznym. Panowie Janusz Witko i Krzysztof Orzechowski zaprezentowali uczniom jak zbudowane są instrumenty dęte takie jak: klarnet i saksofony. Muzycy, piękną grą na tych instrumentach poprowadzili nas po różnych krajach, a była to podróż muzyczna. Panowie angażowali uczniów w quizy a nawet uczyli taktowania. Dziękujemy za lekcję muzyki.

          • Dzień Bez Plecaka. Dzień Czekolady

          • Dzień bez plecaka (z ang. "no backpack day") to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. W dniu dzisiejszym, 12 kwietnia, kreatywnością w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka mogli wykazać sie uczniowie naszej szkoły. Oczywiście udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, szuflady, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, a nawet odkurzacze. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom nie brakuje.

            12 kwietnia obchodzimy też Dzień Czekolady. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował czekoladowe słodkości.

            Dzisiaj w naszej szkole od rana było wesoło i bardzo słodko.

            Dziękujemy za przyłączenie się do zabawy.

          • Rozstrzygnięcie międzyszkolnego konkursu fotograficznego "Zwiastuny wiosny"

          • Każda wiosna jest jedyną wiosna, wiecznym zdumieniem- tymi słowami można podsumować tegoroczną edycję konkursu fotograficznego. Prace odzwierciedlają piękno budzącej się przyrody oraz wrażliwość artystów na piękno otaczającego świata.

            Gratulujemy zwycięzcom

            I miejsce Maja Podkul SP nr 5

            II miejsce Kacper Siwecki SP nr 7

            III miejsce Karolina Hagel SP nr 7

            Wyróżnienia:

            Lena Zubel SP nr 5

            Mikołaj Urbanik SP nr 7

            Filip Klocek SP Niebieska 21

            Nikola Szymańska SP nr 10

            Mikołaj Anteczek SP nr 5

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach.

          • Śniadanie w klasie 2b

          • „Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień”.

            Klasa 2B już od samego rana przygotowywała pyszne, zdrowe kanapki i sałatki na śniadanie a dziewczynki jak prawdziwe gospodynie szykowały wszystkim pyszne soki z marchewką, jabłkiem i pomarańczą w roli głównej. 

          • Szkolny konkurs ,,Znawcy mitów”

          •        Mitologia jest jednym z najpiękniejszych dzieł wyobraźni greckiej; skarbnicą motywów, symboli, tematów. To lektura, którą uczniowie chętnie czytają. W celu propagowania greckiej kultury i sztuki oraz utrwalenia mitologicznej wiedzy, 5 kwietnia odbył się wyjątkowy konkurs dla piątoklasistów. Na początku wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni koledzy, obejrzeli miniaturę teatralną pt. ,,Demeter i Kora” przygotowaną przez młodych aktorów z kl.5b, a następnie sprawdzili swoją wiedzę w konkursie  odpowiadając na pytania dotyczące ,,Mitologii” Jana Parandowskiego.

            Przebieg konkursu, wzorowany na teleturnieju ,,Jeden z dziesięciu”, wzbudził duże zainteresowanie, uczniowie mieli tylko 5 sekund na podanie poprawnej odpowiedzi, a zadania miały różny stopień trudności. Trzeba było wykazać się ogromną wiedzą, odwagą i samodyscypliną, aby dojść do finału. Na koniec Jury przyznało 3 nagrody:

            I m-ce: Jakub Farion z kl. 5a

            II m-ce: Maksymilian Peszko z kl.5b

            III m-ce: Karol Wojciechowski z kl.5b

            Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za uczciwą grę i dobrze spędzony czas :)

            Anna Macierzyńska

          • Widowisko ”Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza”

          • Uczniowie klas 1-5 wraz z opiekunami wybrali się do sanokiej Areny na rewię pt.” Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza” opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski.

            Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Wielokrotnie znalazł się za burtą, jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotkał ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, królewnę Sermirę, dotarł także do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy… Z każdej wyprawy powracał jednak do ukochanego wuja Tarabuka, niepoprawnego poety-wierszoklety. Chińczyk, dziewczyny, piraci, rude wojowniczki, konik morski, ryby piły… to również barwni bohaterowie niezwykłego przedstawienia.

            Widzowie byli pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. To wszystko zapierało dech w piersiach. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

          • "Moda na dobrą książkę”

          • Szkolny konkurs plastyczno – literacki dla uczniów klas czwartych rozstrzygnięty!

            Zadaniem uczestników było przygotowanie plakatu reklamującego ulubioną książkę spoza kanonu lektur obowiązkowych. Czwartoklasiści zaprezentowali swoje zdolności plastyczne oraz redakcyjne. Swoimi pracami zachęcili kolegów i koleżanki do częstszego sięgania po literaturę piękną i do odwiedzin biblioteki.

            27 marca 2024 r. jury wyróżniło i nagrodziło dwie prace: Aleksandry Mili z kl.4 a oraz Sary Leszczyńskiej z kl. 4 b. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu

          • Wielkanocna akademia

          • 27 marca, w przeddzień rozpoczęcia obchodów Triduum Paschalnego, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Wielkanocnych.

            Program słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klas 4a i 4b pod kierunkiem pań wychowawczyń. Przybliżył on widzom zwyczaje i tradycje wielkanocne oraz piękno nadchodzącej wiosny i przyrody budzącej się do życia. Dopełnieniem występu był radosny taniec pisanek wielkanocnych i kury która, jajka na pisanki zniosła. Świąteczny i podniosły nastrój podkreśliły stroje występujących dzieci, rekwizyty i scenografia, jak też odświętnie ubrani wszyscy uczniowie. Nie zabrakło polewania woda, które zaskoczyło widownie

            Przedstawienie zakończyło się wręczeniem Dyrekcji i pozostałym nauczycielom życzeń przygotowanych przez Samorząd Uczniowski.

            Po występie młodych artystów głos zabrała Pani Dyrektor, która wręczyła nagrody uczniom, którzy brali aktywny udział w Lidze Czytelników. Podziękowała również za przygotowanie akademii i złożyła wszystkim zebranym serdeczne życzenia radosnych Świąt!

          • Wiosenne wierszowanie- spotkanie poetyckie z Panią Beatą Świszcz

          • Beata Świszcz „Poezja”

            „Słyszysz?

            Obudził ją poranek cichy,

            drżąc jeszcze w mroźnym nocy tchnieniu.

            Wyszarpnął pierwsze dźwięki w drzewach,

            pisał ją tonąc w zamyśleniu.

            Czujesz?

            Smak mgieł, co nikną w twoich oczach,

            w lipowych się chowając cieniach

            i te rozlane akwarele

            przy leśnych ścieżkach i strumieniach.

            Widzisz?

            Ubrał ją w zwiewne metafory,

            zaplatał w wersach, w słowach, w duszy

            i poszła wtedy między ludzi.

            Kto ją przygarnie, tego wzruszy.”

            Obchodzony 21 marca Światowy Dzień Poezji jest dobrą okazją, by o poezji pamiętać. To znakomity powód, by sięgnąć po tomik ulubionej poezji, spróbować stworzyć swój własny wiersz, by choć na chwilę poczuć się  artystą.

            Taki sposób na świętowanie tego dnia, wybrali uczniowie klas trzecich i czwartych, którzy w dniu dzisiejszym (22 marca) mieli możliwość spotkania się z lokalną poetką Panią Beatą Świszcz.  Wieloletnia nauczycielka  germanistka, która pisze wiersze, jak sama mówi, dla każdego. Maluje obrazy, tworzy grafiki i fotografuje. Artystka należy do Grupy Poetyckiej "KROSNO",  której celem  jest m.in. konsolidacja krośnieńskiego środowiska poetyckiego, integracja z innymi grupami literackimi i artystycznymi oraz odkrywanie nowych talentów.

            Nasz niezwykły gość barwnie opowiadał o warsztacie poetyckim, inspiracjach, procesie pisania wierszy. Gawędę przeplatała piękną recytacją lub czytaniem liryków z różnych tomików.

             Młodzi adepci sztuki pisarskiej, bo tak możemy nazwać uczestników dzisiejszych warsztatów z wielką uwagą słuchali poetki. Każdy z nich miał możliwość zabawy słowami i wykazania się pomysłowością literacką. Na scenie zaprezentowały się również uczestniczki wczorajszego konkursu „Dobrze stracony czas” Lila i Roksana.

            Kto wie, czy nie ma wśród uczniów przyszłej poetki lub poety ?

            Serdecznie dziękujemy za niezwykłą i jakże inspirującą podróż po natchnienie oraz tomiki poezji wraz z autografami.

          • Kangur Matematyczny

          • Nasze Kangury Matematyczne

            Dziś w szkole odbyła się 33 edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego " Kangur Matematyczny". Do konkursu przystąpiło 44 uczniów w różnych kategoriach wiekowych. Najliczniejszą grupę stanowi trzecioklasiści, a zaraz po nich piątoklasiści. Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów Tangram-logiczną układankę.

            Naszym młodym matematykom dziękujemy za udział

          • Witaj Wiosno

          • Zgodnie z wieloletnią tradycją Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole odbył się barwny korowód z Marzannami. Przygotowania do korowodu trwały kilka dni, ponieważ każda z klas drugich i trzecich przygotowała własną kolorową, papierowa, piękną kukłę. Z przesileniem wiosennym związane są różne zwyczaje. Jednym z nich jest topienie Marzanny jako symbolu pożegnania zimy i powitania wiosny. Przyzwyczailiśmy się, aby wiosnę witać 21 marca, jednak według najnowszych badań od 2014 roku astronomiczna wiosna będzie do nas wracać dzień wcześniej, 20 marca. Zmiana ta związana jest z ruchem precesyjnym ziemi, którego nie uwzględnia kalendarz. 21 marca stanie się na powrót pierwszym dniem wiosny dopiero w 2102 roku. Przy dźwiękach wiosennej muzyki wszystkie klasy z wychowawcami oraz Panią Zimą udały się na szkole boisku, aby "utopić" Marzannę mając nadzieję , że ten symboliczny obrzęd przyspieszy nadejście Wiosny. Ileż było naszej radości, gdy zza rogu wraz z promieniami słońca nadeszła Ona- Wiosna!!!

          • Sukces Lilianny

          • Konkurs ,,Dobrze stracony czas” w Światowy Dzień Poezji

            21 marca 2024 roku w Tarnowcu odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski poezji współczesnej Pani Beaty Świszcz pt. ,,Dobrze stracony czas”. Nie mogło na nim zabraknąć również  reprezentacji uczniów z naszej szkoły. Po etapie szkolnym do konkursu zakwalifikowały się dwie uczennice: Roksana Błaż z kl.4b oraz Lilianna Fakadej z kl.5b. Komisja pod przewodnictwem poetki oceniała recytatorów i ich interpretację wierszy.  Obie dziewczynki pięknie zaprezentowały przygotowane utwory. Nasza uczennica – Lilianna Fakadej zdobyła I miejsce. Cieszymy się i gratulujemy sukcesu!

            W Światowy Dzień Poezji zachęcamy do częstszego sięgania po tomiki wierszy, a może do własnej twórczości…

            Anna Macierzyńska

          • Wyniki Szkolnego Konkursu z Języka Niemieckiego.

          • Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wojewódzkiego etapu Konkursu z Języka Niemieckiego dla uczniow szkół podstawowych im. J. i W. Grimmów:

            Maja Kamińska, Maja Kasprzyk, Wiktoria Kruczek oraz Szymon Mularski.

            SERDECZNIE GRATULUJEMY !

            Konkurs odbył się 14 marca o 9.00 w MZS Nr 4 w Krośnie.

            TRZYMAMY KCIUKI ZA WYNIKI.

          • Dzień liczby Pi

          • Czy ktoś słyszał? Czy ktoś wie? Gdzie ukryła Ona się? Ludolfiną jest nazwana, przez Szymborską wysławiana. Już niejeden chciał ją znaleźć i zakończyć doskonale. A dzisiejsza bohaterka wciąż się bawi z nami w berka

            Światowy Dzień Liczby Pi za nami.

            Malowanki, wykreślanki, rebusy i konkursy dominowały na dzisiejszych lekcjach matematyki. Uczniowie mogli poznać liczbę Pi dokładniej, dowiedzieć się wielu ciekawostek, a przy okazji posmakować Pi-stacjowych ciasteczek. Poukrywana liczba Pi, czaiła się w różnych miejscach. Tym razem dała się odnaleźć w 99% Gdzie jeszcze się schowała? Poczekamy, może sama znudzona ukrywaniem pokaże nam się w 100%.

            Pomysłowość, kreatywność oraz zdolności plastyczno – techniczne uczniów można podziwiać oglądając galerię Liczby Pi na korytarzu szkolnym.

            O wynikach konkursu poinformujemy w najbliższym czasie.

          • Konkurs czytelniczy Wielkiej Ligii Czytelników.

          • 14 marca 2024r. odbył się test półfinałowy (kwalifikacyjny) w kategorii klas I-III i klas IV-VIII Wielkiej Ligii Czytelników. Do konkursu przystąpiło 13 uczestników, którzy przez okres od listopada do lutego czytali wybrane pozycje książkowe i rozwiązywali samodzielnie testy sprawdzające znajomość lektur wybranych przez koordynatora szkolnego. Dzisiaj test półfinałowy pisali uczniowie klasy III a - (8) III b - (4) oraz VI a (1). Test dla klas trzecich sprawdzał znajomość lektury Julity Grodek „Mania, dziewczyna inne niż wszystkie”, a dla klasy szóstej Joanny Olech „Dynastia Miziołków”. Cieszymy się, że wśród uczniów naszej szkoły są tacy, którzy książkę uważają za przyjaciela, czerpią z książki cenne źródło wiedzy i lubią z nią spędzać swój wolny czas. Czekamy na wyniki.