• Wielkanocna akademia

          • 27 marca, w przeddzień rozpoczęcia obchodów Triduum Paschalnego, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Świąt Wielkanocnych.

            Program słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klas 4a i 4b pod kierunkiem pań wychowawczyń. Przybliżył on widzom zwyczaje i tradycje wielkanocne oraz piękno nadchodzącej wiosny i przyrody budzącej się do życia. Dopełnieniem występu był radosny taniec pisanek wielkanocnych i kury która, jajka na pisanki zniosła. Świąteczny i podniosły nastrój podkreśliły stroje występujących dzieci, rekwizyty i scenografia, jak też odświętnie ubrani wszyscy uczniowie. Nie zabrakło polewania woda, które zaskoczyło widownie

            Przedstawienie zakończyło się wręczeniem Dyrekcji i pozostałym nauczycielom życzeń przygotowanych przez Samorząd Uczniowski.

            Po występie młodych artystów głos zabrała Pani Dyrektor, która wręczyła nagrody uczniom, którzy brali aktywny udział w Lidze Czytelników. Podziękowała również za przygotowanie akademii i złożyła wszystkim zebranym serdeczne życzenia radosnych Świąt!

          • Wiosenne wierszowanie- spotkanie poetyckie z Panią Beatą Świszcz

          • Beata Świszcz „Poezja”

            „Słyszysz?

            Obudził ją poranek cichy,

            drżąc jeszcze w mroźnym nocy tchnieniu.

            Wyszarpnął pierwsze dźwięki w drzewach,

            pisał ją tonąc w zamyśleniu.

            Czujesz?

            Smak mgieł, co nikną w twoich oczach,

            w lipowych się chowając cieniach

            i te rozlane akwarele

            przy leśnych ścieżkach i strumieniach.

            Widzisz?

            Ubrał ją w zwiewne metafory,

            zaplatał w wersach, w słowach, w duszy

            i poszła wtedy między ludzi.

            Kto ją przygarnie, tego wzruszy.”

            Obchodzony 21 marca Światowy Dzień Poezji jest dobrą okazją, by o poezji pamiętać. To znakomity powód, by sięgnąć po tomik ulubionej poezji, spróbować stworzyć swój własny wiersz, by choć na chwilę poczuć się  artystą.

            Taki sposób na świętowanie tego dnia, wybrali uczniowie klas trzecich i czwartych, którzy w dniu dzisiejszym (22 marca) mieli możliwość spotkania się z lokalną poetką Panią Beatą Świszcz.  Wieloletnia nauczycielka  germanistka, która pisze wiersze, jak sama mówi, dla każdego. Maluje obrazy, tworzy grafiki i fotografuje. Artystka należy do Grupy Poetyckiej "KROSNO",  której celem  jest m.in. konsolidacja krośnieńskiego środowiska poetyckiego, integracja z innymi grupami literackimi i artystycznymi oraz odkrywanie nowych talentów.

            Nasz niezwykły gość barwnie opowiadał o warsztacie poetyckim, inspiracjach, procesie pisania wierszy. Gawędę przeplatała piękną recytacją lub czytaniem liryków z różnych tomików.

             Młodzi adepci sztuki pisarskiej, bo tak możemy nazwać uczestników dzisiejszych warsztatów z wielką uwagą słuchali poetki. Każdy z nich miał możliwość zabawy słowami i wykazania się pomysłowością literacką. Na scenie zaprezentowały się również uczestniczki wczorajszego konkursu „Dobrze stracony czas” Lila i Roksana.

            Kto wie, czy nie ma wśród uczniów przyszłej poetki lub poety ?

            Serdecznie dziękujemy za niezwykłą i jakże inspirującą podróż po natchnienie oraz tomiki poezji wraz z autografami.

          • Kangur Matematyczny

          • Nasze Kangury Matematyczne

            Dziś w szkole odbyła się 33 edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego " Kangur Matematyczny". Do konkursu przystąpiło 44 uczniów w różnych kategoriach wiekowych. Najliczniejszą grupę stanowi trzecioklasiści, a zaraz po nich piątoklasiści. Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów Tangram-logiczną układankę.

            Naszym młodym matematykom dziękujemy za udział

          • Witaj Wiosno

          • Zgodnie z wieloletnią tradycją Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole odbył się barwny korowód z Marzannami. Przygotowania do korowodu trwały kilka dni, ponieważ każda z klas drugich i trzecich przygotowała własną kolorową, papierowa, piękną kukłę. Z przesileniem wiosennym związane są różne zwyczaje. Jednym z nich jest topienie Marzanny jako symbolu pożegnania zimy i powitania wiosny. Przyzwyczailiśmy się, aby wiosnę witać 21 marca, jednak według najnowszych badań od 2014 roku astronomiczna wiosna będzie do nas wracać dzień wcześniej, 20 marca. Zmiana ta związana jest z ruchem precesyjnym ziemi, którego nie uwzględnia kalendarz. 21 marca stanie się na powrót pierwszym dniem wiosny dopiero w 2102 roku. Przy dźwiękach wiosennej muzyki wszystkie klasy z wychowawcami oraz Panią Zimą udały się na szkole boisku, aby "utopić" Marzannę mając nadzieję , że ten symboliczny obrzęd przyspieszy nadejście Wiosny. Ileż było naszej radości, gdy zza rogu wraz z promieniami słońca nadeszła Ona- Wiosna!!!

          • Sukces Lilianny

          • Konkurs ,,Dobrze stracony czas” w Światowy Dzień Poezji

            21 marca 2024 roku w Tarnowcu odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski poezji współczesnej Pani Beaty Świszcz pt. ,,Dobrze stracony czas”. Nie mogło na nim zabraknąć również  reprezentacji uczniów z naszej szkoły. Po etapie szkolnym do konkursu zakwalifikowały się dwie uczennice: Roksana Błaż z kl.4b oraz Lilianna Fakadej z kl.5b. Komisja pod przewodnictwem poetki oceniała recytatorów i ich interpretację wierszy.  Obie dziewczynki pięknie zaprezentowały przygotowane utwory. Nasza uczennica – Lilianna Fakadej zdobyła I miejsce. Cieszymy się i gratulujemy sukcesu!

            W Światowy Dzień Poezji zachęcamy do częstszego sięgania po tomiki wierszy, a może do własnej twórczości…

            Anna Macierzyńska

          • Wyniki Szkolnego Konkursu z Języka Niemieckiego.

          • Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do wojewódzkiego etapu Konkursu z Języka Niemieckiego dla uczniow szkół podstawowych im. J. i W. Grimmów:

            Maja Kamińska, Maja Kasprzyk, Wiktoria Kruczek oraz Szymon Mularski.

            SERDECZNIE GRATULUJEMY !

            Konkurs odbył się 14 marca o 9.00 w MZS Nr 4 w Krośnie.

            TRZYMAMY KCIUKI ZA WYNIKI.

          • Dzień liczby Pi

          • Czy ktoś słyszał? Czy ktoś wie? Gdzie ukryła Ona się? Ludolfiną jest nazwana, przez Szymborską wysławiana. Już niejeden chciał ją znaleźć i zakończyć doskonale. A dzisiejsza bohaterka wciąż się bawi z nami w berka

            Światowy Dzień Liczby Pi za nami.

            Malowanki, wykreślanki, rebusy i konkursy dominowały na dzisiejszych lekcjach matematyki. Uczniowie mogli poznać liczbę Pi dokładniej, dowiedzieć się wielu ciekawostek, a przy okazji posmakować Pi-stacjowych ciasteczek. Poukrywana liczba Pi, czaiła się w różnych miejscach. Tym razem dała się odnaleźć w 99% Gdzie jeszcze się schowała? Poczekamy, może sama znudzona ukrywaniem pokaże nam się w 100%.

            Pomysłowość, kreatywność oraz zdolności plastyczno – techniczne uczniów można podziwiać oglądając galerię Liczby Pi na korytarzu szkolnym.

            O wynikach konkursu poinformujemy w najbliższym czasie.

          • Konkurs czytelniczy Wielkiej Ligii Czytelników.

          • 14 marca 2024r. odbył się test półfinałowy (kwalifikacyjny) w kategorii klas I-III i klas IV-VIII Wielkiej Ligii Czytelników. Do konkursu przystąpiło 13 uczestników, którzy przez okres od listopada do lutego czytali wybrane pozycje książkowe i rozwiązywali samodzielnie testy sprawdzające znajomość lektur wybranych przez koordynatora szkolnego. Dzisiaj test półfinałowy pisali uczniowie klasy III a - (8) III b - (4) oraz VI a (1). Test dla klas trzecich sprawdzał znajomość lektury Julity Grodek „Mania, dziewczyna inne niż wszystkie”, a dla klasy szóstej Joanny Olech „Dynastia Miziołków”. Cieszymy się, że wśród uczniów naszej szkoły są tacy, którzy książkę uważają za przyjaciela, czerpią z książki cenne źródło wiedzy i lubią z nią spędzać swój wolny czas. Czekamy na wyniki.

          • ❤️Dar życia „Dla Brata: Karol Sebastianowi”

          • Niewielu z nas może wie, że w naszej szkole mamy🏆 „Laureata Daru Życia”, który nie udziałem w konkursach przedmiotowych czy sportowych, ale swoją postawą zdobył ten tytuł.

            Karol Szynal uczeń klasy 6a został dawcą szpiku i oddał swoje krwiotwórcze komórki macierzyste bratu Sebastianowi, absolwentowi naszej szkoły, który od ponad roku zmaga się z nowotworem (chłoniakiem limfoblastycznym).

            Poprosiliśmy Karola, aby opowiedział nam o samym procesie przeszczepu szpiku, o tym jak to wyglądało i czy miał jakiekolwiek obawy przed decyzją. Karol w skromny i spokojny sposób wspomina:

            „Na początku drogi związanej z przeszczepem przeszedłem ja i moi najbliżsi szereg badań, które pozwoliły ustalić czy jest zgodność genotypowa. Wiedzieliśmy, że nadzieją na powrót do zdrowia Sebastiana jest znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Po świętach Bożego Narodzenia okazało się, że mogę być nim ja. Rozpoczął się kolejny etap – przygotowanie fizyczne i psychiczne. Pojawiła się niepewność, ale nie wahanie. Zostałem otoczony opieką, dostawałem materiały, przeprowadziłem wiele rozmów ze specjalistami z Rzeszowa i Wrocławia jak i z najbliższymi. W tym czasie Sebastian cały czas przebywał w szpitalu w Rzeszowie, z krótkimi przerwami na wizyty w domu. Początkiem lutego lekarze ustalili datę przeszczepu. Sebastian został skierowany do Szpitala Przylądek Nadziei we Wrocławiu, a ja w tym czasie musiałem uważać na „czyhające wirusy i bakterie”. 16 lutego pojechałem razem z tatą do Wrocławia, tam czekał Sebastian i mama. Od soboty dwa razy dziennie otrzymywałem zastrzyki stymulujące szpik kostny (tak przez 4 dni), a to dlatego, że wybrano dla mnie metodę pobierania komórek z krwi obwodowej metodą separacji. Polega ona na tym, że u brata doprowadzono do zniszczenia własnych komórek krwiotwórczych, po to aby przyjął moje. W środę 21 lutego dzielnym krokiem udałem się na salę, w której czekała na mnie pompa, kroplówka i telewizor (z przymrużeniem oka o telewizorze mówi Karol). Około 16.00 podłączono maszynę do wkłucia, które zrobiono mi dzień wcześniej. I tak 6 godzin mogłem oglądać TV 😊 i z ciepłym sercem dawać „to” co wszyscy wierzymy pomoże Sebastianowi. Nie odczuwałem bólu, z którym nie dałbym sobie rady. Cały czas byłem pod opieką lekarzy, obok siedział tata i odwiedzała mama. Po zakończonym zabiegu mogłem zobaczyć się z Sebastianem, choć na odległość oczywiście, ale mieliśmy okazję na krótką rozmowę. W czwartek wróciłem do domu z nadzieją, że moje komórki pomogą bratu. Myślę, że bycie dawcą daje wiele satysfakcji. Od 27 lutego 2024 r. mam legitymację i odznakę nie tylko szkolną😊 ale Dawcy Przeszczepu”

            Jesteśmy bardzo dumni z postawy naszego ucznia. Robi się ciepło na sercu i łzy same napływają do oczu myśląc o Sebastianie, Karolu i ich najbliższych. Życzymy ZDROWIA ZDROWIA i jeszcze raz po stokroć ZDROWIA.

            Gorąco zachęcamy Was do rejestracji w Fundacji DKMS – to nic nie kosztuje, a możecie uratować komuś życie.

            Możesz również przekazać 1,5% podatku KRS0000248546 cel szczegółowy ,,Sebastian Szynal” Dziękujmy

            https://www.dkms.pl/

            https://przyladeknadziei.pl/

          • Sukcesy w konkursie plastycznym

          • 👏👏📣Miło nam poinformować, że dwie uczennice z naszej szkoły otrzymały nagrody w XXIV Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Zimowe pejzaże" organizowanym przez SP nr 10 w Krośnie.

            II miejsce przyznano Aleksandrze Wiernasz z klasy Ia

            III miejsce Mai Jordan uczennicy klasy III a

            Gratulujemy nagrodzonym życząc dalszych sukcesów.

          • Mój ulubiony wiersz

          • 4 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas III „Mój ulubiony wiersz”. Celem konkursu było  rozwijanie zdolności i umiejętności recytatorskich dzieci, a także zainteresowanie uczniów czytaniem poezji. Przy ocenie występów konkursowych zwracano uwagę na pamięciowe opanowanie tekstu, dykcję i interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny – strój, gest sceniczny. Wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu i pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Każdy z laureatów konkursu otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową. Spotkaniu towarzyszyła radość i wiele pozytywnych emocji. Jury w składzie Pani Dyrektor Barbara Marszałek i Pani Sabina Urban podało następujące wyniki.

            • I miejsce Julia Nowak 3a
            • II MIEJSCE Martyna Stelmach 3a
            • III miejsce Alicja Bolanowska, Hanna Dembiczak  3a

            Wyróżnienia

            • Żurawska Martyna 3b
            • Kudłacz Martyna 3b
            • Jordan Maja 3a
            • Kaja Borek 3a
            • Zofia Nycz 3a
            • Julian Zborowski 3a

            Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów!

          • Zwiastuny Wiosny

          • REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

            „Zwiastuny wiosny”

            Regulamin_konkursu_Zwiastuny_wiosny(1).doc

            PATRONAT:

            Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Krośnie - Szkoła Podstawowa nr 7 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego,

            ORGANIZATOR:

            • Miejski Zespół Szkół nr 3 w Krośnie - Szkoła Podstawowa nr 7 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego,
            •  Wychowawca  ed. wczesnoszkolnej - Agata Zych

            TEMAT:

            „Zwiastuny wiosny”

            Do udziału w konkursie fotograficznym "Zwiastuny wiosny" zapraszamy uczniów klas I-III  szkół podstawowych z miasta Krosna.

            Cele konkursu:

            • Kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci zainteresowań fotografią.
            • Uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata i zachęcenie do jego utrwalania w fotografii.
            • Zachęcenie do fotograficznej „interpretacji” otaczającej ich rzeczywistości.
            • Propagowanie walorów przyrodniczych regionu, w którym żyjemy.
            • Poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego.
            • Popularyzowanie twórczości fotograficznej.

            Tematyka konkursu:

            Interpretacja tematu jest dowolna. Organizator nie stawia żadnych dodatkowych ograniczeń.

            Czas trwania konkursu:

            • 1.03.2024 r. – 31.03.2024 r.

            Termin rozstrzygnięcia konkursu:

            • 8 kwietnia 2024 r.

            Organizator powiadomi mailowo lub telefonicznie o wynikach konkursu i terminie wręczenia nagród.

            Warunki konkursu:

            Autor może nadesłać jedno zdjęcie. Dozwolone są fotografie czarno – białe, sepia, kolorowe. Format prac minimum 15x21 cm. Do każdej nadesłanej pracy należy dostarczyć:

            • oświadczenie o prawach autorskich załączone do regulaminu (ZAŁĄCZNIK NR 1)
            • metryczka (ZAŁĄCZNIK NR 2)
            • Klauzula RODO ( ZAŁĄCZNIK 3)

            Zal.1__2__3.doc

            Prace w sztywnych opakowaniach należy przesyłać z dopiskiem: „Konkurs Fotograficzny” na adres organizatora:

            Miejski Zespół Szkół nr 3 w Krośnie - Szkoła Podstawowa nr 7 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego,

            Decowskiego 9
            38-401 Krosno
            Polska

            Kategorie wiekowe:

            Prace będą oceniane w I kategorii wiekowej:

            • I – klasy 1 - 3

            Uwago końcowe:

            Konkurs jest bezpłatny. Prace oceniane będą przez komisję powołaną przez organizatora.

            Autorom najciekawszych prac przyznane zostaną nagrody oraz wyróżnienia. Organizatorzy zobowiązują się do traktowania nadesłanych prac z należytą starannością, lecz nie odpowiadają za uszkodzenia lub zaginięcia zdjęć wynikłe z winy poczty lub nadawcy.

            Nadesłane prace oraz zdjęcia nagrodzone i wyróżnione przechodzą na własność organizatora. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej ekspozycji prac oraz promocji zdjęć w celach propagowania idei konkursu.

            Prace nie spełniające wymagań regulaminowych nie będą oceniane. Nadesłanie prac jest równoznaczne z uznaniem regulaminu.

          • Wiersze Juliana Tuwima

          • Z dniem 1-go marca, w piątek odbył się kolejny Konkurs Recytatorski tym razem klas II. Uczestnicy przedstawili utwory Juliana Tuwima. Nie mogło zabraknąć Hilarego, Zosi Samosi, Słonia Trąbalskiego a nawet Słowik, choć spóźniony, zabrzmiał w ustach niejednego recytatora:)

            Mimo iż poziom był bardzo wyrównany, a wybór trudny, komisja w składzie: Pani wicedyrektor Magdalena Trybus, Pani Sabina Urban i Pani Paulina Możdżan znojnie wyłoniła zwycięzców:)

            Miejsce I zdobyła Zofia Dembiczak z klasy 2a,

            Miejsce II- Dorota Trybus z klasy 2a,

            Miejsce III- Jagoda Wilk z klasy 2a.

            Sześć osób nagrodzono wyróżnieniem:

            Hanna Jachym kl. 2 b

            Tymon Jazienicki kl. 2 b

            Tymon Zając kl. 2 b

            Karolina Hagel kl. 2 a

            Kacper Chędogi kl. 2 a

            oraz Anna Niemiec kl. 2 a.

            Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami i ciekawymi upominkami. Wszystkim uczestnikom gratulujemy a pozostałych uczniów gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. Naprawdę warto!

          • Wiersze Jana Brzechwy

          • W czwartkowy poranek 29 lutego odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas pierwszych " Wiersze Jana Brzechwy". Z pierwszego etapu konkursu przeprowadzonego w klasach zostali wyłonieni najlepsi recytatorzy.

            Komisja w składzie pani Joanna Pełka, pani Sabina Urban, Pani Paulina Możdżan zdecydowała o przyznaniu następujących nagród:

            I miejsce Maja Poliniewicz kl. I a

            II miejsce Oliwia Miler kl. I a

            III miejsce Rozalia Kłapkowska kl. I b

            Wyróżnienia otrzymali:

            Z klasy I a (Judyta Graba, Maja Mermon, Lena Nowak, Hanna Zielonka)

            Z klasy I b ( Igor Brożyna, Sara Grzybek, Adam Piękoś, Amelia Szczęch, Lena Szczęsny)

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.