Aktualności
Życzenia świąteczne
Koncert bożonarodzeniowy w Szkole Muzycznej w Krośnie
Dnia 20 grudnia 2016r. wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie bożonarodzeniowym pt. „Cicha Noc” w Państwowej Szkole Muzycznej w Krośnie. Na scenie prezentowali swoje umiejętności uczniowie tutejszej szkoły. Na początku w wykonaniu zespołów kameralnych zabrzmiały kolędy „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Wśród nocnej ciszy”, a później w 2 kolędach tradycyjnych „Dzisiaj w Betlejem” oraz „Przybieżeli do Betlejem” zaprezentowała się orkiestra OSM I st. pod dyrekcją Magdaleny Sokołowskiej- Faryj. W wykonaniu blisko 60 – osobowego chóru dziecięcego pod dyrekcją Renaty Zajdel, publiczność zebrana na sali koncertowej usłyszała następujące utwory: „Całą noc padał śnieg” , „Ulecz świat” , „Wznieś serce nad zło”. Do w/w utworów akompaniował zespół grający na fortepianie, gitarze basowej i gitarze elektrycznej. Miłym ukłonem w stronę zmarłego w listopadzie 2016r. Leonarda Cohena, było wykonanie „Hallelujah” przez zespół kameralny. Młodzi śpiewacy wykonali również hymn bożonarodzeniowy „Adeste fideles”. Kolejne piosenki świąteczne, które chór prezentował były bardziej współczesne. Wspólnie wykonano: „Skrzypi wóz” z rep. zespołu „Manitu”, „Les cloches du hameau” z rep. C. Dion, „Happy Christmas” z rep. „The Beatles” oraz „Christmas time” z rep. C. Richarda. W ten sposób nasi uczniowie mieli możliwość wcześniej przeżyć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Muzyczne życzenia dla Seniorów Klubu Caffe 60+ w Polance
Dnia 21 grudnia 2016r. Uczniowie klasy III b z wych. Magdaleną Trybus wybrali się do Klubu Seniora Caffe 60+, by przed nadchodzącymi świętami złożyć życzenia od uczniów i nauczycieli naszej szkoły, a także zaprezentować swoje umiejętności muzyczno-teatralne. Zaprezentowaliśmy program muzycznych ”Jasełek”. Zaśpiewaliśmy około 10 kolęd w wykonaniu wspólnym i solowym – Majki Stadler. Na zakończenie złożyliśmy wszystkim serdeczne życzenia i wręczyliśmy samodzielnie przez uczniów wykonane kartki świąteczne. Występ bardzo się podobał. Wywołał wśród oglądających radość, ale i wzruszenie.
Jest taki dzień…
22 grudnia w szkolnej auli spotkali się uczniowie i nauczyciele klas 0-VI, aby w przedświątecznej atmosferze obejrzeć przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez klasy szóste z wychowawczyniami. Inscenizacja pt. ”Jest taki dzień” przypomniała wszystkim, co jest istotą i tajemnicą Świąt Bożego Narodzenia.
Bogata scenografia, zaangażowanie młodych aktorów i wspólne śpiewnie kolęd sprawiły, że wszyscy odczuli, jak ważne jest duchowe przeżywanie Świąt, przebywanie w gronie najbliższych i kultywowanie chrześcijańskiej tradycji.
Na koniec Pani Dyrektor przekazała świąteczne życzenia wszystkim obecnym, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego obdarowali nauczycieli samodzielnie wykonanymi ozdobami bożonarodzeniowymi.
Razem chrońmy nasze powietrze
W środę 21 grudnia odbył się plenerowy happening „Razem chrońmy nasze powietrze”, w którym wzięli udział uczniowie kl.IV-VI z krośnieńskich szkół. Nie zabrakło i naszej reprezentacji. Klasa VIb z wychowawczynią – p. Anną Macierzyńska włączyła się w tę ważną akcję mającą na celu podniesienie świadomości mieszkańców Podkarpacia na temat zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na nasze zdrowie. „Antysmogowe ” grupy uczniów wyrażały swoje przekonania na temat ochrony powietrza, nielegalnego spalania odpadów w domowych piecach oraz nadmiernej emisji spalin samochodowych.
Ogłoszenie
W dniach 27.12 – 30.12.2016 r. szkoła nie prowadzi zajęć dydaktycznych. Dla zgłoszonych wcześniej dzieci świetlica szkolna zapewnia opiekę.
Uczniom życzymy wypoczynku i wielu zimowych atrakcji w czasie wolnych dni. Do szkoły wracamy 2 stycznia 2017 r. (poniedziałek)
„Wiersze spod choinki”
Przed nami piękne, magiczne, rodzinne święta Bożego Narodzenia. O wszystkich przyjemnościach związanych z tym czasem mogliśmy usłyszeć podczas corocznego konkursu recytatorskiego „Wiersze spod choinki”. Recytatorskie zmagania miały miejsce 15 grudnia 2016 r. w Oddziale dla Dzieci Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Z naszej szkoły wzięło udział dwóch uczniów z klasy I a: Maciej Frydrych i Artur Stasiczak, którzy recytowali wiersze „Szkoda” Leopolda Staffa i „Zaczarowane drzewko” Marii Terlikowskiej. Maciej Frydrych otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy uczniom wzięcia udziału w konkursie recytatorskim i życzymy dalszych sukcesów.
Wizyta w CDS
16 grudnia 2016r. klasy szóste z wychowawczyniami – p. Anną Wierdak i Anną Macierzyńską wyjechały do Krosna, aby zwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła.
Wyjątkową atrakcją był pokaz produkcji i zdobienia szkła. Uczniowie zobaczyli, jak pracuje się w hucie szkła dzisiaj i jak pracowało się dawniej. Sami też próbowali swoich sił w samodzielnym dmuchaniu szklanej formy. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali się zajęciom w warsztatach: malowania na szkle, grawerowania, produkcji witraży oraz szklanych figurek.
Na ekspozycji można było podziwiać najcenniejsze dzieła szklanej sztuki, wykonane przez najsłynniejszych artystów związanych z Krosnem. Zwiedzanie zakończono sesją fotograficzną przy ogromnym malowidle 3D – jedynym takim dziele w Polsce.
Jak wygląda szkoła nocą?
O tym mogli przekonać się uczniowie klasy 6b z wychowawczynią – p. Anną Macierzyńską i jedną z mam. W piątek 2 grudnia o godz. 17.00 chętni szóstoklasiści z materacami i bagażami przybyli do szkolnej auli, gdzie przygotowali miejsca noclegowe, „salę kinową” oraz bufet. Następnie spędzili wspólnie czas czytając powieść Kornela Makuszyńskiego pt. „Szatan z siódmej klasy”, później obejrzeli ekranizację lektury i przygotowali pyszną kolację. Późnym wieczorem można było jeszcze pograć w „planszówki”, obejrzeć wybrany film i posłuchać muzyki na dobranoc. W sobotni poranek, łącząc swoje siły i zdolności, uczniowie robili szopkę na szkolny konkurs, mieli też czas, żeby lepiej się poznać i bardziej zintegrować. To była nasza pierwsza noc w szkole i niezapomniane przeżycie.
Spotkanie w teatrze
8 grudnia uczniowie kl. IV-VI mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Opowieść wigilijna” w rzeszowskim teatrze Maska. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Bezpieczna+.
Przedstawienie to adaptacja opowiadania Karola Dickensa pod tym samym tytułem. Główny bohater – Ebenezer skłonił nas do zastanowienia się, co jest najważniejsze w życiu.
Dzięki spektaklowi zrozumieliśmy jak ważna jest rodzina, miłość, wsparcie bliskich i ciepły dom. Wiemy też, że warto pomagać potrzebującym, biedniejszym i chorym, bo tylko to jest miarą naszego człowieczeństwa.
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy Rodziców w środę 14 grudnia 2016 o godzinie 16.15 na spotkanie z terapeutą, który poprowadzi warsztaty na temat: "JAK RADZIĆ SOBIE Z NIEPOŻĄDANYMI ZACHOWANIAMI DZIECKA”. Spotkanie odbędzie się w auli szkolnej, a po nim,jak co miesiąc, indywidualne konsultacje z wychowawcami.
"Mikołajki na wesoło"
6 grudnia 2016r. w dzień tradycyjnych Mikołajek zorganizowano w szkole zajęcia sportowe i artystyczne dla uczniów klas I - III.
Wszystkie dzieci miały możliwość sprawdzić swoją kondycję fizyczną w drużynowych zmaganiach sportowych. Była też muzyka i tańce integracyjne.
Po wspaniałej zabawie muzyczno – ruchowej nadszedł czas na wyciszenie emocji i przeniesienie się w krainę baśni. Dzieci wysłuchały baśń H. CH. Andersena pt. „Choinka” czytanej przez nauczycielki. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści choinki, a później przystąpili do wykonania grupowej pracy plastycznej „ Wymarzona choinka”. Podsumowaniem wspaniałej zabawy były zasłużone słodkości, a także upominki mikołajkowe przygotowane przez rodziców. Miłe chwile mikołajkowego dnia pozostaną na długo w pamięci najmłodszych uczniów.
Szlachetna paczka 2016
Święta to czas radości i spokoju. Mimo, że żyjemy w świecie konsumpcji, nadmiaru żywności i dóbr materialnych, niekiedy tuż obok nas mieszkają ludzie, którzy zmagają się z biedą i niedostatkiem. Akcja Szlachetna Paczka pozwala tym osobom poczuć, że nie są osamotnione i zdane tylko na siebie. Ucząc młodzież szlachetnej postawy wobec potrzebujących przyłączyliśmy się do XVI już edycji tej akcji.
Wszystkim, którzy okazali wrażliwość i dobre serce - dzieciom, rodzicom i nauczycielom - BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
W Teatrze Maska w Rzeszowie
29 listopada klasy I – III wyjechały do Teatru Maska w Rzeszowie na spektakl teatralny „Najmniejszy samolot na świecie”.
Wartka akcja, ciekawa scenografia, pełna ekspresji gra aktorska, przykuwały uwagę i zaciekawienie widzów. Sztuka uczy tolerancji wobec innych, uczy wzajemnych zachowań, relacji i przyjaźni, uczula na problem niesienia pomocy każdemu, bez względu na wygląd, charakter, status materialny. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki projektowi „Bezpieczna+” i pozwoliło dzieciom skorzystać z dostępnych dóbr kultury i sztuki.
W tym dniu klasy III a i b miały też okazję zwiedzić Muzeum Dobranocek. Dzieci poznały bohaterów dobranocek – kultowych wieczorynek, których produkcja zaczęła się w latach 60 – tych XX wieku. Obejrzały też projekcję czterech znanych i lubianych bajek, poznały historię i proces powstania kreskówki – filmu animowanego. Dzieci wracały pełne wrażeń i emocji oraz dobrze spędzonego czasu.
Dzień Seniora
W poniedziałek 21 listopada uczniowie klasy III a odwiedzili starsze osoby przebywające w Klubie Seniora w Polance. Z okazji Dnia Seniora zaprezentowali program artystyczny „Wesoły świat Jana Brzechwy”. Wiersze pełne humoru i zabawne piosenki, wprawiły Seniorów w doskonały nastrój wywołując uśmiech na ich twarzach. Wolontariusze przygotowali upominki, które wręczyli Seniorom.
II JESIENNY RAJD
W słoneczny poranek 23 listopada 2016r. grupa 40 uczniów naszej szkoły z opiekunami: p.Violettą Smusz, Justyną Gardziel i Joanną Pełką wyruszyła na rajd z programu Bezpieczna +. Punktualnie o 9.00 wyjechaliśmy spod szkoły i dotarliśmy do Iwonicza Zdroju. Minęliśmy m.in. Plac Ditla, sanatorium "Stare Łazienki" oraz centrum rozrywki "Krakowiak". Następnie szliśmy zielonym szlakiem wzdłuż potoku Iwonka i dotarliśmy pod Amfiteatr. Tu zrobiliśmy pierwszy przystanek, tu też spotkaliśmy lisa. Póżniej skręciliśmy w kierunku Stefanowej Doliny i po kilkudziesięciu minutach marszu zdobyliśmy górę Prymiarki (624m.npm.). Tutaj naszym oczom ukazał się rozległy krajobraz. Podziwialiśmy łąki zwane "beskidzkimi połoninami". Na jednej z nich zrobiliśmy sobie dłuższy odpoczynek, by po chwili wrócić na szlak i dotrzeć do Rymanowa. Tutaj pod jednym z uzdrowisk rozpaliliśmy ognisko i usmażyliśmy kiełbaski.
Po posiłku ruszyliśmy do Amfiteatru na wodzie, karmienie kaczek okazało się wielką atrakcją. Zmęczeni, obłoceni, ale zadowoleni zajęliśmy miejsca w autokarze i bezpiecznie dotarliśmy pod szkołę. Dla niektórych był to pierwszy, mamy nadzieję nie ostatni, rajd.
Do zobaczenia na szlaku!
Tolerancja
18 listopada Teatr Edukacyjny z Rzeszowa zaprezentował w naszej szkole ciekawą lekcję wychowawczą w formie spektaklu pt. "Tolerancja". Wzięli w nim udział uczniowie klas 0-VI w dwóch grupach wiekowych. Dzieci jeszcze raz uczyły się zasad tolerancji względem drugiego człowieka. Podobała nam się dobra gra aktorów urozmaicona śpiewem i tańcem, niosąca przesłanie, że wszyscy powinniśmy się szanować, bez względu na pochodzenie, kolor skóry, czy inne różnice. Wydarzenie to było realizacją projektu Bezpieczna+.
Szkolny Program Aktywnej Współpracy
SPAW
W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy Szkolny Program Aktywnej Współpracy, który powstał w 2015r. i zakładał planowanie i organizowanie zadań podejmowanych w naszej szkole wspólnie przez Rodziców, Uczniów i Nauczycieli.
Program ten obejmuje trzy obszary:
I Dydaktyka i wychowanieII Organizacja życia szkoły
III Przestrzeń szkoły
Na rok szkolny 2016/2017 zostały zaplanowane następujące działania:
W obszarze I Dydaktyka i wychowanie:
- wspólna organizacja imprez szkolnych ( w organizację i zabawę angażują się przedstawiciele Rady Rodziców z poszczególnych klas; są to akademie, dyskoteki, imprezy klasowe i uroczystości wg szkolnego kalendarza. Zdjęcia i opisy ze zrealizowanych działań pojawiają się na internetowej stronie szkoły);
- prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania uczniów(po zbadaniu potrzeb uczniów i rodziców odnośnie zajęć pozalekcyjnych, powstają koła rozwijające pasje np. kulinarne, robotek ręcznych, medialno-fotograficzne, teatralne).
W obszarze II Organizacja życia szkoły:
- wspólne śniadania na zajęciach z wychowawcą (maja one integrować grupę uczniów z nauczycielem i chętnymi rodzicami; Posiłki mają być przygotowywane w klasie z produktów przyniesionych przez dzieci, zwracając uwagę na higienę, estetykę i wykorzystanie zdrowych składników potraw).
- wyjazdy integrujące (współorganizatorami wycieczek są rodzice, uczniowie oraz nauczyciele; od września zbieramy propozycje wycieczek, opracowujemy kalendarz wyjazdów, kosztorysy i wspólnie odpowiadamy za przygotowanie grupy na wycieczkę).
W obszarze III Przestrzeń szkoły:
1) podjazd przy szkole (w trosce o bezpieczeństwo i usprawnienie ruchu przed szkołą, prośba o wykonanie zatoczki została zgłoszona do UM Krosna);
2) wyposażenie sal lekcyjnych i łazienek (podczas wspólnych zebrań i debat, zbierane są pomysły, jak zatroszczyć się o wnętrza naszych sal i łazienek, aby uczniowie czuli się w nich bezpiecznie i dobrze; jeśli możliwości finansowe pozwolą, montowane będą nowe sprzęty wzbogacające wnętrze szkoły).
Chętnych Rodziców i Uczniów zapraszamy do współpracy. Za dotychczasową pomoc serdecznie dziękujemy!
CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ
Rusza kampania społeczna "Czad i ogień. Obudź czujność" mająca na celu uzupełnienie wiedzy mieszkańców w zakresie zagrożeń związanych z sezonem grzewczym oraz tlenkiem węgla.
Szczegóły na stronie
http://www.straz.gov.pl/porady/bezpieczenstwo pozarowe w domu
Lekcja patriotyzmu
W Święto Niepodległości odbyła się uroczysta Msza Św. za Ojczyznę w kościele farnym w Krośnie. Nie mogło nas tam zabraknąć. Całą społeczność szkolną reprezentował poczet sztandarowy, uczniowie kl. VIb, Dyrektor, Rodzice i przedstawiciele Rady Pedagogicznej. Po wspólnej modlitwie, tradycyjnie już przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, przemawiali Prezydent Miasta Krosna oraz posłowie. Przy asyście wojsk, służb mundurowych, władz miasta, pocztów sztandarowych i mieszkańców Krosna złożone zostały kwiaty i wieńce, odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową poległym. Uczestnictwo w obchodach Święta Niepodległości jest żywą lekcją historii, skłania do refleksji nad patriotyzmem i daje poczucie głębszej przynależności do Narodu. Pamiętajmy słowa C.K.Norwida, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”, szanujmy symbole narodowe, troszczmy się o język polski i nasze tradycje.
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie