Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 - 2 września 2019 r.
Harmonogram:
8:00 - Msza Święta
9:00 - Uroczyste otwarcie nowej części szkoły
10:00 - Akademia
Pasowanie uczniów klas pierwszych odbędzie się 30 września 2019 r. o godz. 9:00.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 - 2 września 2019 r.
Harmonogram:
8:00 - Msza Święta
9:00 - Uroczyste otwarcie nowej części szkoły
10:00 - Akademia
Pasowanie uczniów klas pierwszych odbędzie się 30 września 2019 r. o godz. 9:00.
Konkurs na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 7 w MZS nr 3 w Krośnie odbył się w dwóch etapach:
Liczba złożonych ofert: 6
Odrzuconych z przyczyn formalnych: 0
Do rozmowy kwalifikacyjnej zakwalifikowano: 6
Kandydatki spełniły wszystkie obligatoryjne wymagania formalne określone w ogłoszeniu o naborze na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w MZS Nr 3 w Krośnie, które obejmowały analizę dokumentów i rozmowę kwalifikacyjną.
Po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych, podsumowano liczby punktów dla poszczególnych kandydatów.
Na stanowisku nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej zatrudniona została Pani Maria Zając.
19 czerwca 2019 r. absolwenci naszej „Siódemki” pożegnali nauczycieli i pracowników szkoły. Podczas uroczystej akademii wspominali minione lata, przepraszali za przewinienia i dziękowali za życzliwość i pomoc nauczycielom. Podczas tego spotkania poczet sztandarowy został przekazany uczniom klasy siódmej, a zaraz po tym ósmoklasiści ślubowali m.in. zdobytą wiedzę i umiejętności jak najlepiej wykorzystywać w dalszym życiu; zawsze pracować sumiennie; szanować ludzi, pomagać im w potrzebie, zachować w pamięci nauczycieli, koleżanki i kolegów .
Pani Dyrektor w swoim przemówieniu do absolwentów podsumowała ostatnie lata nauki, podała wyniki egzaminu ósmoklasisty, życzyła dalszych sukcesów w kolejnych etapach edukacji oraz wręczyła świadectwa i dyplomy uczniom, a listy gratulacyjne zaproszonym rodzicom.
Uroczystość miała podniosły charakter, ale nie zabrakło też elementów humorystycznych i piosenek w wykonaniu naszych wychowanków.
Z głową pełną planów i marzeń nasi absolwenci planują wakacje i swoją dalszą drogę edukacji. Wszystkim życzymy powodzenia!
Anna Macierzyńska
„Upływa szybko życie, jak potok płynie czas”- tak brzmią słowa jednej z piosenek, i rzeczywiście - ani się nie obejrzeliśmy, a tu już za nami koniec roku szkolnego 2018/2019. Tradycyjnie najpierw udaliśmy się na Mszę św. w kościele parafialnym, a o godz. 9.00 rozpoczęliśmy część oficjalną w szkole. Część artystyczną na zakończenie roku przygotowali uczniowie z klas I „a” i „b”. Wiersze i piosenki mówiły o trudzie całorocznej nauki, o zasłużonym nadejściu wakacji i o przestrogach, radach, których należy przestrzegać, aby wakacje dobrze się udały. Były też podziękowania dla dyrekcji szkoły i grona nauczycielskiego. Następnie głos zabrała pani dyrektor, która pogratulowała uczniom za osiągnięcia w różnych dziedzinach. Podziękowała też nauczycielom za pracę nad kształtowaniem osobowości wychowanków oraz rozwijanie w nich pasji do poszukiwania wiedzy. Po części oficjalnej udaliśmy się do swoich klas, gdzie wychowawcy wręczali uczniom zasłużone świadectwa.
Życzymy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom administracji słonecznych, miłych i udanych wakacji.
M. Trybus, E. Brzezińska
14 czerwca po raz ostatni klasy pierwsze udały się do PWSZ w Krośnie, by móc pod okiem doświadczonych wykładowców rozwijać swoje indywidualne zainteresowania, doświadczać, przeżywać i tworzyć. Dzieci z zainteresowaniem i zaangażowaniem brały udział w zajęciach . Wykonywały wspaniałe, twórcze i oryginalne prace plastyczne, śpiewały, tańczyły i tworzyły muzykę, wykonywały doświadczenia chemiczne oraz kreatywnie analizowały wiersze łącząc je z elementami działania praktycznego. Ten czas dobrze zaplanowany i wykorzystany z pewnością przyczynił się do rozwoju twórczej osobowości pierwszaków.
M. Trybus, E. Brzezińska
Dnia 5 i 6 czerwca 2019 r. odbył się konkurs pt. „Mistrz Języka Angielskiego klas I” zorganizowany przez p. Justynę Gardziel. W konkursie uczestniczyli chętni uczniowie z klasy I a i I b.
Mistrzem języka angielskiego została Martyna Rozenbeiger z klasy I a.
II miejsce zajęli: Mikołaj Folcik, Mikołaj Kostecki z klasy I b, Michał Matelowski, Szymon Landorf z klasy I a.
III miejsce zajęła Dominika Zajdel z klasy I b.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Ewa Świątek - Brzezińska
Dzień Patrona Stefana Kardynała Wyszyńskiego należy do ważnych wydarzeń w życiu szkoły. Patron naszej szkoły to człowiek o niezwykłej osobowości, kapłan, któremu przyszło piastować funkcję Prymasa Polski w wyjątkowo trudnych dla naszej Ojczyzny czasach. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia to wielki patriota i Ojciec Narodu, więzień czasów stalinowskich. Przez 33 lata duchowy przywódca Polaków, niezwykły mąż stanu i głowa Kościoła- wzór odwagi, męstwa i mądrości. Człowiek, który z Bożą mocą ocalił duszę Narodu i suwerenność Kościoła katolickiego w naszej Ojczyźnie.
Od czternastu lat Patron naszej szkoły. Wpatrujemy się często w tę pełną świętości i mądrości postać, z niej czerpiemy siły i wzór dla naszego życia.
Uroczysta akademia z okazji Święta Patrona Szkoły odbyła się 12 czerwca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 7 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Krośnie Polance. Uczniowie pod kierunkiem ks. Krzysztofa Żołyniak i pani Agnieszki Socha przedstawili montaż słowno - muzyczny pod hasłem „Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno” w którym wspominali postać Wielkiego Człowieka- Prymasa Tysiąclecia.
W czasie uroczystości został rozstrzygnięty konkurs informatyczny „Prymas Wyszyński Patron Szkoły”, w którym brali udział uczniowie całej szkoły. Zwycięzcą konkursu została Martyna Fąfara – gratulujemy.
W dniu 17 czerwca 2019r. w szkole organizowany jest Turniej Matematyczno - Przyrodniczy dla wszystkich uczniów klas IV - VI. Impreza trwać będzie od godziny 8:00 do 12:00. W czasie Turnieju uczniowie podzieleni na 6-osobowe grupy będą rozwiązywać zadania z matematyki i przyrody lub biologii oraz brać udział w konkurencjach. Zdobyte przez uczestników punkty gromadzone są na wspólnym koncie klasy. Dla trzech klas z najwyższą liczbą zdobytych punktów przewidziano nagrody.
Klasa VII a pod opieką nauczyciela chemii p. Bogusławy Kustroń, odpowiedzialna jest za przygotowanie i przeprowadzenie pokazu chemicznego dla uczestników Turnieju.
Organizatorzy Turnieju
nauczyciele matematyki, przyrody/biologii i chemii
Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół Nr 3 w Krośnie ogłasza nabór na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej
W poniedziałkowy poranek 10.06.19r. klasy pierwsze udały się na wycieczkę do „Skamieniałego Miasta” w Ciężkowicach. Położony niedaleko Ciężkowic w Małopolsce, Rezerwat Skamieniałe Miasto jest częścią Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Już w 1931 roku rezerwat ten uznany został za zabytek przyrody. Rezerwat rozciąga się pomiędzy doliną rzeki Białej a szczytem wzgórza Skała (367 m n.p.m.). Podczas spaceru po tej magicznej krainie mogliśmy zobaczyć rozmaite formy skalne piaskowca, nieraz bardzo niezwykłe. Choć wiele z nich zostało już rozszyfrowanych, to czasem tylko od nas zależy, co w nich dostrzeżemy.
Rezerwat jest przykładem tzw. skalnego miasta – zespołu skał zgrupowanych na niewielkiej powierzchni i tworzących przeróżne kształty. Tutaj każda forma ma swoją nazwę, a bardzo często też wiąże się z nią jakaś legenda, mająca tłumaczyć sposób ich powstania i taki właśnie wygląd. Są tu więc skały podobne do ludzi i zwierząt, przedmiotów czy miejsc. Wycieczka została oprowadzana przez wynajętego przewodnika, który opowiedział nam niesamowite historie i legendy związane ze Skamieniałym Miastem. Najbardziej znana dotyczy powstania całego kompleksu – w tym miejscu miało kiedyś istnieć prawdziwe miasto, jednak jego rajcy cały czas spędzali na zabawie i pijaństwie, za co spotkała ich kara. Siedziba urzędników razem z nimi zamieniła się w kamień i tak powstała skała „Ratusz”. Oprócz tego można zobaczyć jeszcze m.in. „Czarownicę”, „Żółwia”, „Orła” czy „Pianino”. Największą skałą w rezerwacie jest „Grunwald”, nazwana tak w 1910 roku, w 500-lecie Bitwy pod Grunwaldem. Tablicę pamiątkową ufundował wówczas sam Ignacy Jan Paderewski.
Pierwszaki dzielnie pokonywały trud ponad trzygodzinnej trasy, w dość ekstremalnych warunkach pogodowych, bowiem żar z nieba buchał. Do szkoły wróciliśmy późnym popołudniem, może nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Magdalena Trybus, Ewa Brzezińska
5 czerwca 2019 r. klasy I - III obchodziły Dzień Dziecka w szkole. Najpierw dzieci uczestniczyły w rozgrywkach sportowych na boisku wielofunkcyjnym. Każdy mógł sprawdzić się w biegach, kozłowaniu piłki, przechodzeniu przez szarfę, czy hula-hop.
Po udanych zawodach, dzieci wraz z wychowawczyniami udały się na aulę, gdzie miały dyskotekę połączoną z zabawami.
Uświetnieniem tego dnia było wyjście na lody, a także słodkie napoje serwowane przez mamy podczas tańców.
Nauczyciele klas I - III
8 czerwca 2019r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Krośnie odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie "Żywe obrazy". Tradycja żywych obrazów sięga początków XVIII w., a ich największa popularność przypada na przełom XIX i XX w., kiedy to fotografie żywych obrazów upozowanych przez amatorów, bądź zawodowych aktorów, sprzedawane były w formie pocztówek. Nasze uczennice z klasy VIII a zajęły II miejsce. Wiktoria Głowińska i Izabela Trznadel znakomicie wcieliły się w postacie z obrazu Paula Ce'zana "Grający w karty", a Anna Zielonka uwieczniła to w kadrze. Gratulujemy!
Joanna Pełka
W piątek 7.06.2019r. klasy 7a i 6b wraz z opiekunkami – p. Beatą Wierzbicką-Kustra, p. Justyną Gardziel i p. Violettą Smusz wyruszyły na wycieczkę do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza. Pogoda była wymarzona, bezchmurne niebo, słońce i lekki wiatr towarzyszyły nam przez prawie cały dzień… Tylko przez chwilkę pokropił nas deszcz.
W Baranowie Sandomierskim spacerowaliśmy po pięknym parku otaczającym zamek Leszczyńskich zwany małym Wawelem.
Następnie udaliśmy się do Sandomierza. Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach lessowych, stąd bywa nazywane "małym Rzymem”. Wraz z miłą panią przewodnik zwiedziliśmy Bramę Opatowską, Wąwóz Królowej Jadwigi oraz Ucho Igielne. Przez chwilę zatrzymaliśmy się w „Świecie ojca Mateusza”. Na powierzchni około 300 m² stworzona została przestrzeń, która wiernie oddaje klimat najważniejszych miejsc serialu. Odwiedziliśmy kościół, pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Niecodzienną atrakcją były postacie woskowe bohaterów filmu – księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodyni Natalii Borowik, Pluskwy oraz policjantów – Oresta Możejki i Mieczysława Nocula. Następnie spacerowaliśmy Podziemną Trasą Turystyczną. Jest to system dawnych czternasto i piętnastowiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali towary handlowe. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory z racji ich obronnego i gospodarczego charakteru, otoczone były tajemnicami. Najsłynniejsza legenda mówi o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach.
Kolejnym punktem programu naszej wycieczki była wizyta w zbrojowni rycerskiej. Można tu było zobaczyć, a co najważniejsze i najciekawsze przymierzyć zbroje rycerskie, wziąć do ręki miecz, kuszę, halabardę. Dziewczyny mogły przez chwilę poczuć się jak renesansowe czy barokowe księżniczki. Najodważniejsi uczniowie udali się do "katowni" ,w której znajdowały się dyby, pręgierz i maski hańbiące.
Ostatnią atrakcją tego dnia był rejs statkiem „Maria” po Wiśle. Podczas rejsu, oglądaliśmy panoramę Sandomierza oraz Góry Pieprzowe.
Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia, wróciliśmy do domu bardzo zadowoleni.
Dnia 23 maja 2019 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z testem gramatyczno – leksykalnym, a także wykazać się znajomością kultury i obyczajów krajów niemieckojęzycznych.
Głównym celem konkursu było wzbogacenie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych oraz stworzenie im możliwości sprawdzenia się w rywalizacji z innymi uczniami.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Klasa VII:
I miejsce: Kacper Pernal
II miejsce: Zuzanna Jurczyk, Wiktor Jaskółka
III miejsce: Magdalena Stawarska
Klasa VIII:
I miejsce: Nikola Łapka
II miejsce: Katarzyna Demkowicz
III miejsce: Anna Zielonka
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Sylwia Dybaś
Dnia 29 maja uczniowie z klas VIII i VIa wybrali się na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Punktualnie o 5.00 wyjechaliśmy spod szkoły. Na miejsce dotarliśmy ok 12.00.
Pierwszą atrakcją była wizyta w Afrykarium i spacer po wrocławskim ZOO. Później udaliśmy się do Ogrodu Japońskiego w Parku Szytnickim. W drodze do Hostelu zobaczyliśmy Halę Stulecia wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ostatnią atrakcją w tym dniu był nocny pokaz Wrocławskiej Fontanny.
Następnego dnia, po smacznym śniadaniu, spotkaliśmy się z panią przewodnik, by dalej zwiedzać miasto. Dotarliśmy do Ostrowa Tumskiego – najstarszej zabytkowej części Wrocławia, tutaj schłodziliśmy się pysznymi lodami. Póżniej naszym oczom ukazało się Stare Miasto – z Ratuszem i renesansowymi kamieniczkami. Ostatnim punktem programu była Panorama Racławicka – malowidło olejne Jana Styki i Wojciecha Kossaka przedstawiające zwycięską dla Polaków bitwę powstania kościuszkowskiego.
30 maja zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domów. Wycieczka była bardzo ciekawa i każdy znalazł coś dla siebie.
tekst VIA
zdjęcia Emilia Żukowska (VIII a)
Dobiegła końca kolejna edycja akcji Kilometry Dobra. Nasza szkoła wzięła w niej udział po raz pierwszy. Wolontariusze z klasy V a wykonali plakat informacyjny, przeprowadzili zbiórkę do puszki oraz zorganizowali słodki kiermasz. W ten sposób zebraliśmy wspólnie 435 zł. co daje linię ułożoną ze złotówek o długości prawie 10 metrów (9,89 m.). Cała kwota została przekazana przedstawicielowi fundacji Wielkie Serce dla Dzieci, która opiekuje się dziećmi potrzebującymi różnorodnego wsparcia i pomocy.
Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za wielkie serce.
Małgorzata Filar
27 maja o 7:00 uczniowie klasy IV b z uśmiechem na twarzy, z wypchanymi plecakami zebrali się pod szkołą, aby ruszyć na wycieczkę do Krakowa. Opiekunowie grupy sprawdzili gotowość i przygotowanie ekipy do podróży i o godzinie 7:15 wyruszyli w podróż.
Plan wycieczki zawierał zwiedzanie miasta oraz wizyta w ZOO.
A tak wycieczkę opisują uczniowie:
Podróż do Krakowa minęła szybko i przyjemnie. Pan kierowca przywiózł nas pod krakowskie ZOO około godz.11. Trzy godzinny spaceru, obserwacji, fascynacji zwierzętami minęły niewiadomo kiedy. Największą atrakcją okazały się żyrafy „z przyczepionymi” ogonami, flamingi „o chudych nóżkach” i iskające się małpy.
Przemierzając alejki ogrodu, oglądaliśmy z bliska zwierzęta. „Strzałem w dziesiątkę” była możliwość karmienia królików, osłów i innych zwierząt plastrami marchewki. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawił, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w naszej pamięci.
Następnie udaliśmy się pod Wawel gdzie czekał na nas pan przewodnik. Jednym z najciekawszych i najpiękniejszych obiektów na Wawelu jest Katedra. Przewodnik pokazał nam ją najpierw z zewnątrz, omawiając etapy rozbudowy i wskazując wspaniałą, złotą kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej, po czym zabrał nas do środka. Niezliczone nagrobki królewskie otaczały nas z każdej strony. W końcu schodzimy do krypt, gdzie mamy możliwość zobaczyć trumnę Józefa Piłsudskiego oraz grób pary prezydenckiej, która zginęła w Smoleńsku.
Dziedziniec pałacowy również zrobił na nas duże wrażenie.
Na koniec idziemy odwiedzić Smoka Wawelskiego. Jak głosi legenda, bestia ta terroryzowała kiedyś króla Kraka i jego poddanych, ale dzielny szewczyk Skuba uszył wielkiego barana wypchanego siarką i podłożył go przed pieczarę gadziny. Smok połknął przynętę, a gdy ogień rozpalił się w jego wnętrznościach, wypił tak dużo wody z Wisły, że w końcu pękł.
Smok Wawelski co parę minut zieje ogniem.
Potem udaliśmy się na krakowski Rynek, gdzie bije serce tego miasta.
Przewodnik przeniósł nas na chwilę w krainę baśni, podań i legend, by wyjaśnić, dlaczego wieże nie są równej wysokości oraz co oznacza melodia wygrywana na trąbce przez hejnalistę o każdej pełnej godzinie i dlaczego zawsze urywa się w połowie. Dowiadujemy się też co nieco o pomniku Adama Mickiewicza, który stoi nieopodal..
Następnie wchodzimy do wnętrza świątyni mariackiej. Ależ tu barwnie! Przepiękne polichromie przedstawiające anioły o tęczowych skrzydłach i rozgwieżdżone niebo zaprojektowane zostały przez Jana Matejkę, a wykonywali je pod czujnym okiem mistrza jego uczniowie, m.in. Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Ogromne wrażenie zrobił na nas też ołtarz główny autorstwa Wita Stwosza, który jest największym gotyckim drewnianym obiektem tego typu na świecie. Gigantycznych rozmiarów, niezwykle precyzyjnie wykonane rzeźby obrazują historię zaśnięcia, wniebowzięcia i koronacji Najświętszej Maryi Panny.
Po odsłuchaniu hejnału rozstaliśmy się z przewodnikiem i udaliśmy się w drogę powrotną.
W busie, pomimo zmęczenia, dopisywały humory i wzajemnie dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki. Pani Agnieszka przeprowadziła quiz dotyczący ciekawostek, które mieliśmy okazje usłyszeć bądź odczytać podczas zwiedzania Krakowa. Konkurs piosenki na utwór z tekstem zawierającym nazwę zwierząt nie miał końca. Rywalizację wygrały dziewczyny. Hitem był utwór „Jedziemy do ZOO” w wersji angielskiej jak i polskiej.
O 21 zakończyliśmy szczęśliwie naszą wycieczkę.
Serdecznie dziękujemy Pani Lidzi i Panu Wojtkowi oraz naszym nauczycielom, którzy czuwali nad nami podczas całej wycieczki. Do następnego wyjazdu już odliczamy dni.
28 maja 2019 roku klasa II a uczestniczyła w wycieczce do Sanoka. Najpierw uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej pt. "Nie święci garnki lepią" - Dowiedzieli się z niej dużo o pracy garncarza, obejrzeli zdjęcia i wytwory pracy, tego już nie istniejącego zawodu, a następnie sami mogli ulepić z gliny figurki, zwierzątka, czy naczynia.W dalszej części wycieczki dzieci z przewodnikiem zwiedzały Muzeum Budownictwa Ludowego. Po zakupieniu pamiątek, uczniowie w dobrych humorach wrócili do czekających na nich rodziców.
M. Ekiert
Zabawa, rywalizacja i sprawdzian wiedzy
20 maja br. odbył się szkolny turniej języka polskiego dla uczniów kl.7. Uczestnicy, na wzór słynnego teleturnieju, odpowiadali na pytania o różnorodnym poziomie trudności. Wszystkie jednak dotyczyły wiedzy z zakresu JĘZYKA POLSKIEGO: lektur, gramatyki, ortografii. Wybrani koledzy (jurorzy) oceniali odpowiedzi zawodników i przyznawali punkty. Publiczność mogła również sprawdzić swoje możliwości i przygotowanie do próbnego egzaminu.
W etapie finałowym zwyciężyli:
I m-ce: Kacper Pernal
II m-ce: Weronika Stryczniewicz
III m-ce: Zuzanna Jurczyk.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesówJ
Anna Macierzyńska
14 maja odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Angielskiej, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 w Krośnie. Uczniowie byli oceniani w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz IV-VI. W kategorii klas młodszych naszą szkołę reprezentowała Martyna Rozenbeiger z klasy I a, natomiast z klas starszych Aleksandra Urban z klasy V a. Dziewczynki pięknie zaprezentowały się na scenie. Przy ocenie występów jury brało pod uwagę poprawność językową czyli wymowę słów w języku angielskim, interpretację wiersza oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczennice naszej szkoły zostały docenione, zdobywając nagrody.
Aleksandra Urban - III miejsce
Martyna Rozenbeiger - wyróżnienie
Gratulujemy!
Justyna Gardziel
Powered by aSc EduPage