30 listopada odbyły się kolejne zajęcia z cyklu przestawień koncertujących zatytułowany „Świąteczne nastroje”. Zaprezentowano ciekawe instrumenty wykorzystywane w utworach świątecznych. Na koniec wszyscy zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”.
Świąteczne nastroje
- 1
Warsztaty plastyczne
29 listopada klasy trzecie uczestniczyły w warsztatach plastycznych z Panią Jolantą Popielarz-Szopą. Dzieci poznały etapy powstawania obrazu. Pod okiem malarki tworzyły pejzaż zimowy. Prace dzieci były piękne, a dzieci były zachwycone zajęciami.
Koncerty patriotyczne
Listopad, to miesiąc, w którym mają miejsce wydarzenia o charakterze patriotycznym. Świętujemy Rocznicę Odzyskania Niepodległości, a w myślach i sercach brzmią piękne melodie upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski. O oddaniu hołdu Ojczyźnie pamiętają starsi i pamiętają też młodsi.
W niedzielę, 13 listopada, w Kościele w Polance, odbył się koncert przygotowany przez naszych uczniów. Słowami wierszy i utworów muzycznych pokazali, że mimo młodego wieku, wiedzą co to znaczy być Patriotą. Występ był niezwykły i dostarczył wielu wzruszeń.
Natomiast, w dniu dzisiejszym, 16 listopada, w Szkole Muzycznej w Krośnie, odbył się kolejny koncert pieśni patriotycznych. Nasz uczeń Tymoteusz Ivo Bašić-Socha zaprezentował swój niezwykły talent. Zagrał na saksofonie utwór "Dreaming", a następnie zaśpiewał w chórze wraz z uczniami i nauczycielami Szkoły Muzycznej. Tymek jest uczniem klasy 4, na saksofonie gra od niedawna, a dzięki swojej pracy i wytrwałości wprowadza słuchaczy w piękny i niezwykły świat muzyki. Brawo Tymek!
Jesteśmy dumni z każdego ucznia, który realizuje swoje pasje i spełnia swoje marzenia.
Stypendia
16 listopada 2022 r. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zostały wręczone stypendia uczniom krośnieńskich szkół za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne w roku szkolnym 2021/2022.
Stypendia wręczył prezydent Krosna Piotr Przytocki, zastępca prezydenta Bronisław Baran, przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit, podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski oraz prorektor Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, dr Agnieszka Woźniak.
W kategorii naukowej stypendia otrzymały nasze dwie uczennice, tj. Ewelina Ginalska, obecnie uczennica klasy 8b oraz Zuzanna Paradysz, tegoroczna absolwentka szkoły.
Za osiągnięcia sportowe stypendia otrzymali Aleksander Fyda, uczeń klasy 7a oraz Antoni Fyda z klasy 5b.
Serdecznie gratulujemy naszym stypendystom!
W trakcie spotkania podsumowane zostało także współzawodnictwo sportowe w roku szkolnym 2021/2022. Najlepsze szkoły otrzymały puchary.
Nasza szkoła zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych.
Wielkie brawa dla wszystkich naszych sportowców oraz nauczycieli wychowania fizycznego za wspaniałe przygotowanie do wszystkich zawodów!
Zebrania z Rodzicami
Zebrania z Rodzicami - czwartek, 17 listopada 2022 rok
Klasy I-III, godz. 16:00
Klasa 1a - sala 205
Klasa 1b - sala 201
Klasa 2a - sala 202
Klasa 2b - sala 210
Klasa 3a - sala 203
Klasa 3b - sala 205
Klasy IV-VIII, godz. 16:30
Klasa 4a - sala 204
Klasa 4b - sala 001
Klasa 5a - sala 006
Klasa 5b - sala 103
Klasa 6a - sala 002
Klasa 7a - sala 005
Klasa 8a - sala 003
Klasa 8b - sala 104
Robotyka i programowanie
W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów klas czwartych bierze udział w zajęciach
z robotyki i programowania. Odbywają się one w ramach projektu "K+R+O+S+N+O", realizowanego przez Karpacką Państwową Uczelnię w Krośnie we współpracy z Urzędem Miasta Krosna. Pod okiem fachowców uczniowie budują i programują roboty z klocków LEGO. Poniżej zdjęcia z pierwszego spotkania.
Zakończenie zbiórki karmy dla zwierząt
Jak co roku w październiku zbieraliśmy karmę i akcesoria dla podopiecznych OTOZ Animals w Krośnie. Cieszymy się, że tak wiele osób odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w akcji . Los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę. Zebrane dary przekazaliśmy pracownikom Towarzystwa Ochrony Zwierząt.
Samorząd Uczniowski i Anioły ze szkoły
XVIII Powiatowy Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej
"Kocham Cię! Moja Ojczyno" brzmi w uszach i sercach naszych uczniów, którzy uczestniczyli dziś w XVIII Powiatowym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej. Nasi Młodzi artyści wystąpili jako soliści- Maja Kasprzyk zdobywając wyróżnienie, Mateusz Sobolewski jako recytator oraz zespół 18 wspaniałych dzieciaków. W sercu mają miłość do ojczyzny i muzyki, dlatego są dla nas ZWYCIĘZCAMI. Wielkie Gratulacje!!!
Akademia z okazji Święta Niepodległości
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
„Jest takie miejsce, taki kraj…”
11 listopada 1918 roku to znacząca data w historii naszej Ojczyzny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości uczciliśmy ten dzień wspaniałą akademią. Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego w obecności pocztu sztandarowego szkoły. Uczniowie recytując wiersze przedstawiali znaczące fakty z historii Polski. Oprócz słów poezji, mieliśmy również możliwość wysłuchania pięknych utworów muzycznych. Płynące ze sceny dźwięki powodowały wzruszenie i podziw dla wykonawców. Wspaniałą oprawę muzyczną przygotowała razem z uczniami Pani Agnieszka Socha.
Poprzez muzykę i poezję przybliżyliśmy naszą przepełnioną bólem i cierpieniem historię oraz uczciliśmy pamięć tych, którym zawdzięczamy nasze państwo. Akademia miała przede wszystkim przypomnieć o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy, i uświadomić, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju.
Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi.
Wolność, którą Polska odzyskała jest ogromną wartością. Warto pamiętać o słowach Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć”.
Wyniki IV Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego klas I-III „Polska – kraj, w którym mieszkam”
Klasy I
I miejsce - Tymon Zając SP7
II miejsce - Magdalena Nowak SP3
III miejsce - Kacper Chędogi SP7
Wyróżnienie - Hanna Kopacz SP 5
Wyróżnienie - Julia Piórkowska SP7
Klasy II
I miejsce - Edmund Bieniasz SP7
II miejsce - Nikola Szymańska SP10
III miejsce - Alicja Nowak SP5
Wyróżnienie - Neringa Juciute SP6
Wyróżnienie - Maja Kuncia SP5
Klasy III
I miejsce - Alicja Pęcak SP14
II miejsce - Martyna Chrobak SP14
III miejsce - Sara Leszczyńska SP7
Wyróżnienie - Bianka Skublicka SP7
Wyróżnienie - Oliwier Gębarowski SP7
Wszystkim uczestnikom i nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.
2
,,Podążaj za pasją” - wernisaż
4 i 7 listopada 2022 r. gościliśmy w murach naszej szkoły Panią Jolantę Popielarz – Szopę, która przygotowała wystawę swoich obrazów. Autorka prac opowiadała o doświadczeniu malarskim, ulubionych tematach i technikach plastycznych. Podziwialiśmy piękne pejzaże oraz martwą naturę na płótnach artystki. Zachwyceni uczniowie wzięli też udział w warsztatach prowadzonych przez naszego Gościa. Efekty tej pracy – piękne obrazy, uczniowie mogli zabrać do domu, a krajobraz namalowany podczas tego spotkania przez Panią Jolantę ozdobi szkolną ścianę. Bardzo dziękujemy za wernisaż i owocne zajęcia. Po raz kolejny zachęcamy wszystkich do rozwijania talentów i pasji, które sprawiają, że nasze życie jest ciekawsze i bardziej kolorowe.
Anna Macierzyńska
Śniadanie daje moc
Kolejny rok z rzędu uczniowie klas I-III uczestniczyli w akcji „Dzień zdrowego śniadania”, której najważniejszymi celami są zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Uczniowie tworzyli kolorowe kanapki z przyniesionych z domu produktów. Podczas przygotowania posiłku dzieci zwracały uwagę na higienę. Po wykonaniu kanapek było wspólne, klasowe śniadanie.
Projekt "Świetliczaki na tropie... kolorów Świata"
Nasza świetlica bierze udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego w ramach Akademii Świetlicowej, tj.: „Świetliczaki na tropie… kolorów Świata”.
Tym razem, 6 modułów, określa barwy flagi olimpijskiej, która symbolizuje poszczególne kontynenty – 5 dotyczy barw odpowiadających kolejno Europie, Azji, Afryce, Ameryce i Australii z Oceanią oraz jeden wspólny „kolorowy” – odnoszący się do wszystkich kontynentów.
Cele projektu to:
- wychowanie ucznia aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą;
- uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
- działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;
- rozwijanie zdolności manualnych ucznia; zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Jak obchodzone jest to święto? Uczniowie przebierają się za swoich ulubionych bohaterów.
Uczniowie z klas I - III uczestniczyli w bajkowych quizach. Po wysłuchaniu fragmentu baśni odgadywali bohatera. Klasa 2a wystawiła przedstawienie z przesłaniem dotyczące szanowania zieleni, lasu, które jest tak ważne. Spotkanie zakończyło się klasowym pokazem strojów. Dla rodziców Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest okazją, by spędzić czas ze swoim dzieckiem czytając lub oglądając wspólnie bajki.
2
Spotkanie z Podróżnikiem
2 listopada w naszej szkole odbyło się kolejne już spotkanie z Panem Dariuszem Rocheckim, przedstawicielem grupy Trzask. Podróżnik zaprosił nas tym razem na wirtualną wyprawę do Turcji. To fascynujący kraj - orientalna kultura, zabytki świata antycznego, zapachy orientalnych przypraw, złociste plaże oraz gościnność mieszkańców są urzekające.
Prezentowanym zdjęciom i filmom towarzyszył bogaty opis słowny, przekazujący dziesiątki istotnych informacji, masę ciekawostek, szeroki zakres wiedzy przyrodniczo-geograficznej, społeczno-kulturowej oraz historycznej. Nasze zainteresowanie wzbudziły przywiezione przez podróżnika pamiątki: strój Derwisza, zestaw do herbaty tureckiej, przyprawy, pistacje.
Dziękujemy serdecznie za tą wspaniałą podróż pełną niezwykłych ciekawostek.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Lekcja muzyki
We wtorek 25 października gościli w naszej szkole muzycy prowadząc lekcję z cyklu „Świat muzyki dla dzieci”. Zajęcia zatytułowane „Jesienne nastroje” przeprowadzone zostały w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III i IV-VIII. W trakcie przedstawienia uczniowie wysłuchali utworów instrumentalnych i wokalnych, poznali brzmienie i budowę różnych instrumentów muzycznych. Poznali też twórczość Wojciecha Kilara. Muzycy angażowali uczestników w zajęcia. Lekcja upłynęła w wesołej i miłej atmosferze.
Pierwsze kadry z #LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci
Dzięki kamerze zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości, grupa uczniów klasy 8b mogła się sprawdzić jako osoby stojące po obu stronach sprzętu nagrywającego.
W piątek, 5 listopada, uczniowie pierwszy raz mieli w ręce profesjonalną kamęrę firmy Blackmagic, gdzie uczyli się jej obsługi.Ujęcia nagrywali "z ręki" oraz ze statywu, a podgląd został udostępniony na telewizorze obecnym w sali. Sprawdzali jak wpłyną na obraz takie ustawienia jak ISO, balans bieli oraz szybkość migawki.
Ponadto testowali różnie obiektyty, zarówno fotograficzne, jak i filmowy. Ten ostatni nie posiada automatycznego fokusa, więc wymaga sporej wprawy, aby obraz był cały czas ostry.
Na koniec zmontowali krótki filmik ze swoich nagrań, który został umieszczony w serwisie Youtube.
Spotkanie z misjonarzem
W poniedziałek 17 października odwiedził naszą szkołę misjonarz pracujący na co dzień w Papui i Nowej Gwinei ks.Łukasz Hołub. Podczas spotkania z uczniami mówił o powołaniu misyjnym, które odkrył jeszcze podczas formacji w Seminarium Duchownym.Swoją postawą i życiem daje świadectwo wiary w dalekim kraju, gdzie warunki życia do najlepszych nie należą. Ks.Łukasz pięknie opowiadał o codziennej pracy misyjnej, o tym, jak wygląda życie, zwłaszcza dzieci, w tym dalekim kraju oraz wszystko to ilustrował niesamowitymi zdjęciami.
Uczestnicząc w tym niecodziennym spotkaniu kolejny raz mieliśmy okazję przekonać się, jak piękne jest życie, kiedy daje się coś z siebie innym; życie przepełnione miłością, otwartością i troską o drugiego człowieka.
Tydzień dla zdrowia w klasach I-III
W dniach 17 do 21 października 2022 roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w akcji „Tydzień dla zdrowia”.
Celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów poprzez trwałą zmianę nawyków żywieniowych oraz zachęcanie uczniów do aktywności fizycznej.
W poniedziałek uczniowie wykonali zdrowe kanapki oraz uczestniczyli w pokazie przygotowania naleśników ze zdrowymi dodatkami.
We wtorek dzieci wykonały szaszłyki z warzyw i owoców.
Środa przebiegała pod hasłem „Zdrowo żyje ten, co mleko pije”.
W czwartek odbyła się pogadanka z higienistką szkolną, a dzień upłynął pod hasłem „Myj ręce wodą i mydłem koniecznie, bo to zdrowo i bezpiecznie”.
„Co dzień rano gimnastyka i choroba nas unika” – piątkowe hasło dotyczyło zachęcania do uprawiania sportów i codziennej gimnastyki.
Dzieci wykonywały prace plastyczne, nauczyły się piosenki „Witaminy i warzywa”.
W poniedziałek odbyło się krótkie podsumowanie całego „Tygodnia dla zdrowia” i zachęcenie uczniów do kontynuowania dobrych nawyków i postaw prozdrowotnych w środowisku rodzinnym.
AKADEMIA Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA
,,Czternastego października wpisujemy do dziennika
dobre stopnie wszystkim, co pracują w szkole!”
W czwartek 13.10. 22 r. z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela zebraliśmy się w auli szkolnej, żeby uczcić ten dzień.
Uczniowie z kl. 7a oraz chętni z kl.6a i 8b przygotowali program artystyczny w doniosłej formie ,,Koncertu życzeń”. Właśnie za pomocą podziękowań, przeprosin i życzeń docenili trudną pracę nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły. Spotkanie wzbogacone było hitami muzycznymi ze świtowych list przebojów. Wspólnie z wykonawcami żywiołowej zabawie poddali się pozostali uczniowie i zaproszeni na uroczystość goście.
Po części muzycznej zabrała głos Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim za codzienny wysiłek włożony w rozwój i edukację uczniów, pogratulowała też Nauczycielom i Pracownikom szkoły, którzy otrzymali nagrody za swoją pracę. Do życzeń dołączyli się również Rodzice, którzy doceniają zaangażowanie nauczycieli w wychowanie dzieci.
W tym uroczystym dniu składamy jeszcze raz wszystkim najserdeczniejsze życzenia wytrwałości w nauce, wielu sukcesów, a poza tym dużo drobnych, codziennych radości.
Anna Macierzyńska
Archiwum Aktualności