Piknik w Ogródku Jordanowskim
Klasy 1-3
Piknik w Ogródku Jordanowskim
Klasy 1-3
6 i 7 czerwca wybraliśmy się do Siedliska Janczar w Pstrągowej. Ośrodek znajduje się na obszarze Strzyżowsko-Sędziszowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, potocznie nazywanego "Małymi Bieszczadami". Aktywnie spędziliśmy dwa dni w przepięknym otoczeniu. Jeździliśmy bryczkami po okolicy, uczestniczyliśmy w zajęciach edukacyjnych o tematyce "Koń, jaki jest każdy widzi". W ramach lekcji niektórzy z nas skorzystali z indywidualnej przejażdżki konnej. Niewątpliwą atrakcją okazała się gra w paintball na specjalnie przygotowanym polu. Wieczorem spotkaliśmy się przy nastrojowym ognisku. Wszyscy chętnie wzięliśmy udział w warsztatach tworzenia musujących kul do kąpieli.
W międzyczasie spacerowaliśmy po ośrodku, bawiliśmy się w berka i chowanego,
a odpoczywając na kocach, obserwowaliśmy wiewiórki skaczące po koronach drzew. Spędziliśmy razem wspaniały czas.
We wtorek 6 czerwca br. w Czytelni Głównej KBP odbył się uroczysty finał Krośnieńskiego Konkursu Literackiej Twórczości Młodzieży zrealizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krosna i Starosty Powiatu Krośnieńskiego.
Konkurs miał na celu promowanie literackiej wrażliwości i wyobraźni oraz wspieranie talentów literackich młodzieży.
Jury oceniło 106 prac (wierszy i opowiadań) nadesłanych przez uczniów z 29 szkół z terenu województwa podkarpackiego i wybrało laureatów konkursu w dwóch kategoriach wiekowych; odrębnie dla utworów poetyckich i prozatorskich.
Młodzież z naszej szkoły w kategorii kl. 6-8 reprezentowały uczennice kl. 6a: Maja Kamińska i Emel Őzkan.
Serdecznie gratulujemy szczególnie Emel, która zajęła I miejsce za opowiadanie pt.,,Ostatni zachód słońca”.
Życzymy dalszych sukcesów
Wycieczka klas pierwszych do Krosna. Historyczne zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Rzemiosła, lekcja o zawodach.
Wyjście klasy 1a, 1b i 2b do OREW. Integrujemy się ze środowiskiem lokalnym.
https://drive.google.com/drive/folders/1qcLPfvza7Cc1qAnWL9cIMsWESyX2aeVg?usp=sharing
Dnia 5 czerwca klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę w Bieszczady. Uczniowie z uśmiechami na twarzy spacerowali po zaporze w Solinie. Niesamowite wrażanie wywarł przejazd gondolą, gdzie z lotu ptaka podziwiali walory krajobrazowe naszego regionu. Nie zabrakło również wspólnych zabaw integracyjnych w Parku Solina: ,,W krainie Biesów i Czadów". Na zakończenie każdy kupił sobie pamiątkę z wycieczki. To był niesamowity dzień pełen wrażeń
KIEDY DZIECKO SIĘ ŚMIEJE - ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT...
Konkurs Pięknego Pisania - „Złotopiórek” w klasie II a
W tym roku szkolnym w klasie drugiej „a” zorganizowano konkurs na starannie prowadzony zeszyt i poprawne, staranne, kształtnie pisane literki składające się w wyrazy i zdania. Każdy z uczniów miał szansę postarać się tak prowadzić swój zeszyt, aby stał się jego wizytówką. Obserwacja prowadzonych zeszytów trwała przez pół roku. W ostatnim dniu maja wyłoniono zwycięzców. Mistrzem pisania został Karol Czepiel, a wicemistrzem Edmund Bieniasz. Gratulujemy im wzorowych zeszytów, które można z przyjemnością czytać i przeglądać. Super chłopaki.!
Wielka Liga Czytelników” – VI Ogólopolski Konkurs Czytelniczy
W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do VI edycji Konkursu Czytelniczego Wielkiej Ligii Czytelników. Wystartowało 24 osoby (14 z klas I-III i 10 z klas IV-VIII), które w etapie szkolnym musiały przeczytać 5 książek wybranych z kanonu zaproponowanych pozycji czytelniczych i rozwiązać testy do tych lektur. Po pierwszym szkolnym etapie wyłoniono dwie drużyny. Jedną stanowili uczniowie klasy drugiej w osobach: Alicja Bolanowska z kl. II a, Antoni Stępniak z kl. II a i Martyna Janowska z klasy II b a druga z klasy V jednoosobowa Martyna Rozenbeiger. Grupy prezentowały swoje umiejętności w teście powiatowym 28.02.23r. Uczniowie klasy drugiej w teście powiatowym wykazali się niezwykłą sprawnością w rozwiązywaniu testu zyskując tytuł Mistrza Powiatu i przechodząc do etapu wojewódzkiego, który odbył się 28.03.23r. I tym razem udało się obronić tytuł Mistrza Wojewódzkiego. Kolejnym etapem dla Ali, Antka i Martyny był etap Ogólnopolski -12.05.23r., który miał wyłonić Mistrzów Polski. Tym razem musieli znów rozwiązać bardzo trudny test ze znajomości przeczytanej książki. Tym razem osiągnęli tytuł I Wicemistrza Polski zdobywając 149/180 punktów. Należy podkreślić, ze za każdym etapem wiązało się przeczytanie i wnikliwe przeanalizowanie nowej zaproponowanej przez organizatorów pozycji czytelniczej. Gratulujemy drugoklasistom takiego sukcesu. Życzymy im dalszych sukcesów na polu czytelniczym i nie tylko. Brawo Alu, Antku i Martynko!
Prosimy o zapoznanie się z treścią ogłoszenia i regulaminu naboru.
30 maja 2023 r. uczniowie z klas trzecich i piątych z wychowawcami uczestniczyli w XI Krośnieńskim Festiwalu Nauki i Techniki, który odbył się w Zespole Szkół Mechanicznych. Podczas Festiwalu organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji m.in. pokazy naukowe przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Te interaktywne prezentacje pozwoliły poprzez zabawę zdobyć nowe doświadczenia z zakresu fizyki, chemii, czy biologii. Dodatkowymi wydarzeniami były ciekawe wystawy technicznych uczelni wyższych oraz instytucji badawczych, naukowych i rozwojowych. Niewątpliwie wydarzenie ukazało świat nauki i techniki w atrakcyjnej i zrozumiałej formie.
Powodzenia!
Piknik Naukowy z Projektorem za nami. Zainteresowanie zajęciami zaskoczyły samych organizatorów:) Ponad 100 uczniów naszej szkoły, wzięło dziś udział w niesamowitych zajęciach prowadzonych przez studentów Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. To grupa wolontariuszy, pasjonatów różnych dziedzin nauki, którzy pod okiem koordynatorki – Pani Marii Radzemskiej zaprezentowali niezwykle ciekawe zajęcia i warsztaty. 5 grup uczniów wędrowało po salach,w których studenci przygotowali dla nich warsztaty z konstrukcji przestrzennych, finansów, matematyki z zagadkami logicznymi, pierwszej pomocy i kryminalistyki.Podczas pikniku można było dowiedzieć się jak pracują profesjonalni detektywi, co to jest inflacja, jak „włączyć” logiczne myślenie, a także dlaczego pierwsza pomoc jest taka ważna. W przerwach poczęstunek zapewniły nam SUPER MAMUSIE i BELFERKI. Pyszności było bardzo wiele, za co serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i super zabawę.
W 16 marca tego roku 55 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”, który jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Jak co roku, uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem zawierającym różnorodne zadania matematyczne , a przede wszystkim logiczne. Miło nam poinformować, że uczniów naszej szkoły uzyskało wynik bardzo dobry, a uczeni został wyróżniony w tym międzynarodowym konkursie. Są to:
Tymoteusz Basic-Socha kl. 4a 115/120 – wynik bardzo dobry
Jakub Farion kl. 4a 110/120 - wynik bardzo dobry
Maksymilian Peszko kl. 4b 109.25/120 - wynik bardzo dobry
Nawrocki Julian kl. 3b 87.5 /120 - wyróżnienie
Dnia 19 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 3 odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski: „ Z Marią Konopnicką poznajemy świat”. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę.
Kategoria klas I-III
I miejsce Sara Leszczyńska z kl. 3b
II miejsce Jagoda Wilk z kl. 1a
oraz wyróżnienie Zofia Dembiczak z kl. 1a
Z klasy IV: III miejsce Lilianna Fakadej z kl. IVb
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Uczniowie kl.4-6 naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w konkursie recytatorskim poezji Marii Konopnickiej. Rozwijając swoje zdolności, chętni prezentowali wybrane utwory poetki przed publicznością szkolną, a zwycięzcy wystąpili podczas konkursu międzyszkolnego, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Krośnie 19 maja.
Wyniki etapu szkolnego:
I m-ce: Lilianna Fakadej kl4b
II m-ce: Milena Eustachiewicz kl.4b
III m-ce: Sara Żelazko kl.4b
W Konkursie Międzyszkolnym – Lilianna zdobyła III m-ce i nagrodę.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego rozwijania talentów recytatorskich!
Z okazji Tygodnia Bibliotek – 11 maja 2023 r. uczniowie kl. 6a odwiedzili najbliższą bibliotekę publiczną – filię nr 1 w Polance. Podczas zajęć czytelnicy zapoznali się z ofertą książek dla młodzieży oraz planowanych atrakcji związanych z czytelnictwem. W tym dniu również Panie bibliotekarki przygotowały zabawy na świeżym powietrzu: kalambury, wyścig z książką, czytanie fragmentów powieści oraz przygotowanie plakatu reklamującego czytanie. Podczas wspólnej zabawy uczniowie rozwijali swoje zdolności czytelnicze i plastyczne, a dobra atmosfera zachęciła do systematycznego odwiedzania tego wyjątkowego miejsca.
18 maja 2023r. klasy drugie były na wycieczce na trasie Sanok-Myczkowce-Solina. W Sanoku uczniowie zwiedzili Skansen Budownictwa Ludowego. Poznali życie ludzi w dawnych czasach. Zobaczyli sprzęty, którymi ludzie posługiwali się i wykorzystywali w codziennym życiu. Widzieli też odmienne niż obecnie warsztaty pracy – krawca, szewca, zegarmistrza, aptekarza, itp. Następnie uczniowie udali do Myczkowiec gdzie zwiedzili Park Miniatur Drewnianych Sakralnych, Ogród Biblijny i Mini Zoo. Następnym punktem wycieczki była Solina, a tam spacer po zaporze i podziwianie pięknego krajobrazu bieszczadzkiego. Mimo drobnego deszczu, który towarzyszył przez cały czas, wycieczka była ciekawa i udana.
Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpią do swoich pierwszych egzaminów końcowych między 23 a 25 maja 2023r.
Będą to:
23 maja (wtorek) - język polski;
24 maja (środa) - matematyka;
25 maja (czwartek) - język obcy nowożytny.
Wszystkie egzaminy w całej Polsce będą rozpoczynały się o godz. 9:00. Uczniowie proszeni będą o przybycie do szkoły w stroju galowym o godzinie 8:30. Czas trwania egzaminów:
Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut (180 minut dla uczniów z wydłużonym czasem);
Egzamin z matematyki potrwa 100 minut (150 minut dla uczniów z wydłużonym czasem);
Egzamin z języka obcego potrwa 90 minut (135 minut dla uczniów z wydłużonym czasem).
Do sali będzie wolno wnieść długopis lub pióro, koniecznie z czarnym tuszem. Wyjątek stanowi linijka dozwolona w środę, podczas egzaminu z matematyki. Nie wolno korzystać z tablic ze wzorami ani kalkulatora. Bezwzględnie zabronione jest też korzystanie z telefonu komórkowego. Zgodnie z przepisami korzystanie z jakiejkolwiek pomocy zewnętrznej skutkuje natychmiastowym usunięciem z sali.
Centralna Komisja Edukacyjna ogłosi wyniki tegorocznych egzaminów ósmoklasisty 3 lipca 2023r.
Serdecznie zapraszamy uczniów naszej szkoły na Piknik Naukowy przygotowany przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i innych uczelni działających w Wolontariacie Studenckim Projektor.
https://www.projektor.org.pl/o-nas/
DZIEDZINA:
Lotnictwo-Warsztaty z lotnictwa pokażą dzieciom jak wygląda świat w przestrzeni. Poznają rodzaje samolotów, zagłębią się w historię lotnictwa. W trakcie zajęć sami skonstruują proste obiekty latające, oraz sprawdzą który z wybudowanych modeli poleci najdalej. Poznają działanie żyroskopu, oraz innego sprzętu lotniczego . W tracie zajęć nie zabraknie ciekawostek na temat formy samolotów. W trakcie warsztatów uczniowie poznają też jaką drogę należy przejść, by zostać pilotem.
Matematyka- zagadki logiczne- Matematyka to ważna dziedzina nauki. Jej znajomość ułatwia funkcjonowanie w codziennym zyciu. Czy matematyka musi być nudna? Oczywiście, że nie. Podczas warsztatów Uczestnicy poznają połączenie tej dziedziny nauki z innymi. Będą mogli sami współpracując rozwiązywać zagadki jak i poznać np. tangramy matematyczne. Dowiedzą się co to są spirofgrafy. Na poszczególnych stanowiskach będą upominki dla aktywnych Uczestników.
Kryminalistyka- Zajęcia mają na celu rozbudzić wyobraźnię uczestników, wprowadzić w tajemniczy świat kryminalistyki oraz rozwinąć zdolności logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek. Na zajęciach z zagadek detektywistycznych wprowadzamy uczestników w tajemniczy świat intryg oraz zagadek, których rozwiązanie łamie głowę niejednego detektywa. Analizując miejsce zbrodni, krok po kroku przechodzimy przez czynności wykonywane przez prawdziwych kryminologów. Uczestnicy wcielając się w role młodych ekspertów pomagają nam odpowiednio zabezpieczyć i oznakować miejsce zdarzenia, znaleźć podejrzane przedmioty i ślady, ściągnąć odciski palców i doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca. Poznają przy tym tajniki m.in. takich dziedzin jak: daktyloskopia, cheiloskopia, traseologia, mechanoskopia. Mają również okazję zobaczyć jak wygląda proszek daktyloskopijny, przyjrzeć się własnym odciskom palców wykonanych tuszem na kartach eliminacyjnych, służących służbom mundurowym do porównania odbitek linii papilarnych znalezionych na miejscu zdarzenia i odbitek osób podejrzanych. Dowiadują się w jaki sposób zabezpieczone są banknoty emitowane przez Narodowy Bank Polski oraz jak sami mogą zabezpieczyć ważne dla siebie przedmioty za pomocą pisaków znakujących UV oraz proszku detekcyjnego UV. To wszystko w atmosferze świetnej zabawy, rozbudzającej wyobraźnię uczestnika i na chwilę przenoszącego go do roli prawdziwego detektywa.
Konstrukcje przestrzenne- Kreatywność + trochę fizyki = co może pójść nie tak? Zajęcia z konstrukcji przestrzennych skupiają się na przybliżeniu uczestnikom tajemnic konstruowania, majsterkowania, myślenia przestrzennego w oparciu o podstawowe zagadnienia fizyczne. Warsztaty pokażą jak przydatne i ciekawe może być tworzenie modeli przestrzennych oraz proces budowania. Uczestnicy będą mogli poznać także ciekawostki i rozwiązania z którymi wiążą się imponujące budowle i konstrukcje. Podczas zajęć będzie okazja do zbudowania własnego mostu czy też konstrukcji tematycznych, to wszystko w atmosferze niewielkiej rywalizacji i zabawy.
Pierwsza pomoc- Po jakim czasie od zatrzymania oddechu
przestaje pracować serce człowieka? Co kryje się pod skrótem AED? Co tak naprawdę liczy się podczas udzielania pierwszej pomocyposzkodowanemu? I jaki sprzęt ratunkowy posiadają służby medyczne? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedź w dziedzinie pierwszej pomocy. Podczas pokazów, ich uczestnicy dowiedzą się nie tylkoczym jest pierwsza pomoc, kiedy należy ją zastosować, ile należy wykonywać uciśnięć klatki piersiowej u osoby z zatrzymaniem krążenia, ale przede wszystkim wszyscy chętni będą mogli sami to przećwiczyć na różnych fantomach oraz nauczyć układać się poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Poza tym zobaczą i nauczą się obsługi urządzenia, które może uratować czyjeś życie i może być obsługiwane przez osobę w każdym wieku. Te i wiele innych ciekawych i jakże ważnych informacji dostarczą spotkania w tej dziedzinie.
Edukacja finansowa- Warsztaty wprowadzą uczestników w świat finansów. Poznają czym jest inflacja dlaczego tak ważna jest nauka Ekonomii. Będą mogli stworzyć budżet domowy? Zastanowią się jak i dlaczego warto oszczędzać? Po zajęciach popyt podaż, poduszka finansowa i inne pojęcia ekonomiczne nie będą stanowiły tajemnic. Wiedza przekazana w formie warsztatów pozwoli lepiej zapamiętać treści.
W dniu 11 maja w naszej szkole odbył się szkolny konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Celem konkursu było motywowanie uczniów do doskonalenia swoich umiejętności językowych oraz rozwijanie zainteresowań historią i kulturą innych obszarów językowych.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Ewelina Ginalska kl.8b – I miejsce
Łucja Bieniasz kl.8b – II miejsce
Maja Karnas kl. 8b – III miejsce
Wyróżnienia:
Wiktoria Janusz kl. 8b
Szymon Zagórski kl.8a
Antoni Dębicki kl. 8a
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzy dalszych sukcesów.
Powered by aSc EduPage