Informujemy, że dzień 31 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Szkoła prowadzi w tym dniu zajęcia opiekuńcze.
Informujemy, że dzień 31 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Szkoła prowadzi w tym dniu zajęcia opiekuńcze.
Zdjęcia - https://photos.app.goo.gl/64M3mczo1HZoTbtr5
W piękny, słoneczny dzień 18 października klasa II a z wychowawczynią wybrała się na wycieczkę do Żarnowca. Celem wycieczki było poznanie XIX wiecznej szkoły, jej tradycji i zwyczajów oraz odwiedzenie Dworku Marii Konopnickiej. Uczestniczyliśmy w zajęciach: "Jak to dawniej w szkole bywało”. Mieliśmy okazję poznać tajniki kaligrafii, bowiem każdy z nas miał możliwość pisania piórem maczanym w atramencie i kreślenia nim wcale nie łatwych wzorów liter. Wszystkim się to wspaniale udało. Poznaliśmy też dawny system kar i nagród, jaki panował w tamtych czasach. Po zajęciach i skonsumowaniu drugiego śniadania udaliśmy się do Dworku Marii Konopnickiej. Tam zwiedzaliśmy Lamus, w którym jest wystawa zbiorów dzieł pisarki w wydaniu polskim i przekładzie. Wysłuchaliśmy przewodnika o Konopnickiej - poetce, tłumaczce, podróżniczce i Europejce. Następnie przeszliśmy do dworku, w którym obejrzeliśmy sprzęty i miejsca, w których żyła i pracowała znakomita pisarka. Pełni wrażeń i zdobytej wiedzy wróciliśmy do domów.
Magdalena Trybus
PAŹDZIERNIK jest MIESIĄCEM DOBROCI dla ZWIERZĄT,
dlatego też właśnie teraz organizujemy kolejną zbiórkę karmy
dla zwierzaków - podopiecznych OTOZ Animals w Krośnie.
Zachęcamy uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły
do wspólnego pomagania bezdomnym zwierzętom.
Można przynosić: karmę suchą lub mokrą dla psów i kotów,
środki przeciwkleszczowe, nowe lub używane smycze, miski
oraz inne akcesoria dla zwierząt domowych.
Dary będą zbierane w sali nr 002.
Zbiórka potrwa od 21 do 28 października br.
„Anioły ze szkoły” wraz z opiekunem
– panią B.Wierzbicką-Kustra
17 października 2019 r. uczniowie klas: 4a i 5b odwiedzili Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Wzięli udział w zajęciach edukacyjnych z Panią leśnik, która odkryła przed nimi tajemnice lasu.
Podczas spotkania poruszane były tematy związane z biologią, ekologią, pracą leśnika i ochroną przyrody. Uczniowie mogli też poznawać las poprzez obserwacje drzew, krzewów i śladów zwierząt na ścieżce dydaktycznej. Obecność starych kłód i pni pozwala zrozumieć rolę martwego drewna w przyrodzie oraz jego znaczenia dla lasu i innych organizmów. Duża liczba gatunków drzew i krzewów umożliwia rozpoznawanie roślin za pomocą zmysłów: wzroku, dotyku i powonienia. Taka lekcja w terenie na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów.
Na zakończenie wspólna zabawa przy ognisku i pieczenie kiełbasek.
Anna Macierzyńska
Informujemy, że dzień 14 października jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.
Szkoła prowadzi w tym dniu zajęcia opiekuńcze.
W piątek 11 października 2019 r. świętowaliśmy z całą społecznością naszej szkoły Dzień Edukacji Narodowej. Tegoroczne obchody Święta Edukacji przygotowywała klasa 5b wraz z wychowawcą Panią Agnieszką Socha, a także Samorząd Uczniowski z opiekunem. Żeby zaskoczyć widownię, organizatorzy postanowili zorganizować Galę Oskarów Nauczycielskich. Nagrody otrzymali pracownicy, których sami uczniowie nominowali w 11 kategoriach.
Na galę przybyło kilka znanych osobowości: Roksana Węgiel, Małgorzata Kożuchowska, Robert Korzeniowski, Hubert Urbański czy sam prezydent Trump. Zaproszeni goście mieli zaszczyt wręczać nagrodzonym statuetki.
Nasza szkolna aula wypełniona była po brzegi, a ze sceny płynęły serdeczności, uśmiechy i zaskoczenia. Jedna z nagrodzonych osób mówiła tak : „Warto było czekać tyle lat, żeby móc przejść po czerwonym dywanie. Nogi miałam z waty, a twarz oblała się czerwienią :)”
Nagrodzeni podczas tegorocznej gali to najlepsi z najlepszych! Konkurencja była ogromna!
„Mikrofon roku" –zdobył pan Grzegorz Wiernasz, a nagrodę wręczyła mu sama Roksana, która czekała na tą chwilę od niedzielnego koncertu w Vivo.
„Żartownisiem roku” została pani Marta Sitar.
„Chodziarzem roku” – pani Małgorzata Filar, która bardzo szybko zmienia miejsce swojego pobytu, szczególnie na dyżurze. Trudno ją zlokalizować, potrafi zaskoczyć, uczniów najbardziej wtedy, gdy odpisują zadanie. Chodzi tempem równym, szybkim i nieosiągalnym dla zwykłego śmiertelnika. Slalom korytarzem między grupką uczniów jest czymś normalnym i nie powodującym u niej zadyszki. Plotki mówią, że w ciągu jednego roku szkolnego potrafi wykończyć kilkanaście par butów. Ale to tylko plotki...Nagrodę wręczał Robert Korzeniowski.
Oskar „Sokole oko" trafił do pani Ewy Brzezińskiej. Nauczyciel posiadający bardzo wyostrzone zmysły. W grę może wchodzić słuch, wzrok, węch oraz tak zwany "szósty zmysł". W bojowych warunkach szkolnych najczęściej przydaje się wzrok. Widzi wszystko, co się dzieje w klasie. Nie prześliźnie się tu nawet niezauważona mucha, nie mówiąc już o odpisaniu czegoś na sprawdzianie!
Nauczyciel którzy potrafi swoim postępowaniem rozładować napiętą sytuację i powoduje, że świat staje się znośniejszy. Ten opis doskonale pasował według uczniów do pana Tomasza Włodyki, który zdobył tytuł „Luzaka roku”.
Zawsze uśmiechnięta, pogoda ducha emanuje z niej nawet w pochmurne dni. „Gorący uśmiech” należy do pani Justyny Gardziel.
„Modniś roku" – pani Agnieszka Socha, która jest niczym gwiazda na czerwonym dywanie, niczym modelka na wybiegu. Wdzięk, szyk, elegancja to dla niej codzienność. Może i szata nie zdobi człowieka, ale na pewno sprawia, że wnętrze człowieka jest ładnie zapakowane.
Uhonorowana Oskarem „Złota katarynka” została pani Krystyna Pelczar, która świetnie przekazuje wiadomości, mówiąc przy tym sporo, oczywiście z wielką korzyścią dla uczniów.
„Mowa jest srebrem a milczenie złotem". Ta dewiza, według komisji uczniowskiej, mocno trzyma się księdza Krzysztofa Żołyniaka. Czy to na zajęciach czy na przerwie, sypnie od czasu do czasu jakąś złotą myślą lub powiedzeniem. Jego wypowiedzi są ironiczne, błyskotliwe, nietypowe i oryginalne dlatego też zdobył Oskara w kategorii „Mistrz ciętej riposty”.
Na koniec przyznano oskary HONOROWE. „Pomocna dłoń” i Gorące serce”. Należał się on według uczniów osobom, które od ładnych paru lat dźwigają na swoich barkach ciężar obowiązków związanych z zarządzaniem naszą placówką, a także reprezentowaniem naszej szkoły na zewnątrz . Stanowią filary naszej szkoły.
Honorowe oskary przyznane zostały Pani wicedyrektor Ewie Głowackiej oraz Pani Dyrektor Zofii Sienkiewicz!!
Na zakończenie zostały wręczone Nagrody Dyrektora, a uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły.
Do zobaczenia za rok na kolejnej gali- takie słowa zakończyły obchody Dnia Edukacji Narodowej.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali https://www.youtube.com/watch?v=MKlITpAEiT4&t=21s
Agnieszka Socha
Justyna Gardziel
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE - IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
10.10.2019 - MOSIR KROSNO
II MIEJSCE DZIEWCZĄT I AWANS DO REJONU
Sztafeta w składzie:
SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE - IGRZYSKA DZIECI
10.10. 2019 MOSIR KROSNO
I MIEJSCE DZIEWCZĄT I AWANS DO ZAWODÓW REJONOWYCH
Sztafeta w składzie:
IV MIEJSCE CHŁOPCÓW - Sztafeta w składzie:
W dniu 08.10 uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w lekcji historycznej przeprowadzonej przez Grupę Artystyczną „ Rekonstrukto”.
„Wrzesień 39” czyli rzecz o tym jak wybuchła II wojna światowa a zniknęła II Rzeczpospolita”.
W trakcie lekcji uczniowie mieli okazję zapoznać się z sytuacją międzynarodową II Rzeczpospolitej, obejrzeć ekwipunek i wyposażenie żołnierzy używane podczas kampanii wrześniowej, repliki broni, mundury wojskowe szeregowego i podoficera. Omówione zostały też techniki wojskowe, łączność i zaopatrzenie. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem.
4 października 2019r. odbył się już XLVI Młodzieżowy Złaz po Ziemi Krośnieńskiej. Tym razem trasa wiodła przez Pastwiska – Spalony Horbek – Puławy Górne – Wisłoczek. Organizatorem rajdu był krośnieński PTTK. Z naszej szkoły na raj wyruszyli uczniowie z klasy VI b, VII a i b wraz z opiekunami panią Grażyną Habrat i Joanną Pełką.
Punktualnie o 8.15 wszyscy spotkaliśmy się pod szkołą, zajęliśmy miejsca w autokarze i doskonałych humorach dotarliśmy do Pastwisk. Tam zwiedzaliśmy Regionalne Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły I Izbę Franciszka Geislera – porucznika Armii Czechosłowackiej, który poległ w Pastwiskach podczas walk o Przełęcz Dukielską. Po obejrzeniu ciekawych wystaw wyruszyliśmy w trasę. Pogoda była niepewna, niebo pokryły chmury. Wchodziliśmy w trudnych warunkach, dzień wcześniej padał deszcz, więc było ślisko. Wszyscy dotarliśmy na szczyt, gdzie ujrzeliśmy przepiękne, jesienne widoki. Po krótkim postoju zaczęliśmy schodzić ścieżką do Puław. Oczywiście zwięczeniem rajdu było ognisko i konkursy.Do szkoły wróciliśmy około 15.00.
Wyjście to było bardzo ciekawe. Dużo się dowiedzieliśmy i świetnie bawiliśmy. Polecam takie eskapady.
Amelia Makoś VI b
1 października 2019 roku, w piękny słoneczny dzień klasa III a pojechała na wycieczkę do Jasła – zwiedzać Muzeum Lizaka.
W Muzeum dzieci miały możliwość smakowania surowców i wyrobów, wąchania aromatów, dotykania urządzeń cukierniczych.
Największą atrakcją dla dzieci było samodzielne wykonanie lizaka oraz estetyczne zapakowanie go w celafon i zawiązanie wstążeczką .
Po krótkiej przerwie na dzieci czekała kolejna atrakcja. Po umyciu rąk, założeniu fartuszków i czapek kucharskich rozpoczęły się warsztaty robienia pizzy. Dzieci wykonały oryginalne, niepowtarzalne małe pizze, które upieczone stanowiły wyśmienity i pyszny posiłek.
Zadowoleni uczniowie z zakupionymi i wykonanymi samodzielnie słodkimi pamiątkami wrócili do szkoły.
Wycieczka była ciekawa i bardzo udana.
Mariola Ekiert
Krystyna Pelczar
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia rozpoczęliśmy audycją radiową na temat tabliczki mnożenia. Piosenki, wierszyki wprowadziły nas w obchody tego dnia. Następnie grupy uczniów podzielone na dwuosobowe patrole zaczęły „przepytywać” z tabliczki mnożenia. Ci, którzy podjęli wyzwanie, losowali kartkę z pytaniami. Każdy, kto odpowiedział poprawnie na pięć z nich, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, dostał okolicznościową naklejkę i słodką tabliczkę przygotowaną przez uczniów. Na „pierwszy strzał” poszła sama Pani Dyrektor. Jednak nie dała się zaskoczyć i wzorowo zdała egzamin uzyskując tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Kolejno Panie z księgowości, Pani Madzia z sekretariatu, Panie z przedszkola dzielnie i poprawnie odpowiadały na zadawane działania. Następnie Patrole Tabliczkowe Uczniów wyruszyły na Polankę. Patrol egzaminacyjny pytał przechodniów z działań z zakresu tabliczki mnożenia. Dorośli chętnie włączali się do zabawy, choć mieli obawy, czy na pewno sobie poradzą. – Kochani ja bardzo dawno temu skończyłam szkołę. Wtedy tabliczką mnożenia władałam biegle, do dziś nie byłam pewna, ile mi z tego zostało w głowie. Na szczęście na wszystkie pytania odpowiedziałam poprawnie. Jak wrócę do domu, pokażę wnukom jak babcia szaleje. Niech biorą przykład – mówiła jedna z pań, egzaminowanych na przystanku autobusowym. Ksiądz Proboszcz również zdał egzamin. Certyfikat Eksperta ucieszył go bardzo. Zaskoczył on patrol egzaminacyjny, częstując ekipę uczniów czekoladą. Pan z kwiaciarni odpowiadał inaczej, a wyniki wpisywał inaczej – poprawnie, wywołując u uczniów uśmiech i zdziwienie. Patrole przeegzaminowały bardzo wielu dorosłych. Wszyscy zdali egzamin pozytywnie, choć podpowiadać też było komu ;-). Pytani byli nie tylko dorośli, ale też i uczniowie. Na przerwach patrole egzaminowały młodszych i starszych kolegów. Z radością i bez najmniejszych problemów na zadawane pytania każdy pytany odpowiadał prawidłowo. Do akcji włączyła się też klasa, która w tym czasie przebywała na wycieczce, uczniowie przepytywali uczestników rajdu.
Na zakończenie przedstawiciele klas spotkali się na rozgrywkach kartami grabowskiego. Rywalizowali grupowo i indywidualnie. Zwycięzcy otrzymali „Kupon Dzień Bez Pytania”. Nagrodzone zostaną również osoby, które wezmą udział w konkursie na plakat z tabliczką mnożenia w roli głównej.
Tegoroczna akcja przyniosła wiele radości zarówno dzieciom, jak i egzaminowanym dorosłym. Stanowiła też znakomitą okazję do powtórzenia materiału, który przyda się w codziennym życiu i młodym, i starszym.
Agnieszka Socha
W naszej szkole 2 października uczniowie klas I-III wzięli udział w spotkaniu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Uczniowie mogli posłuchać książki „Gang Słodziaków „ czytanej przez Panie z klas I a, I b, II a, II b i III a.
Dzieci chętnie wysłuchały zabawnych i ciekawych przygód Słodziaków i rozpoznały bohaterów książki.
Głośne czytanie dzieciom stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię, a przede wszystkim wprowadza w ciekawy świat literatury.
Czytanie to dobry pomysł na miłe i korzystne spędzanie wolnego czasu.
Nauczyciele I-III
Uczniowie klas VI b i VII a w dniach 26.09 i 01.10. 2019 r. wzięli udział w projekcie organizowanym przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie. W ramach projektu uczestniczyli w specjalnie przygotowanych trzech lekcjach historycznych.
„ OD BRAMY WĘGIERSKIEJ DO BRAMY KRAKOWSKIEJ”
„CO W FARZE PISZCZY”
„TERMINOWANIE U MISTRZA”
W trakcie lekcji mieli możliwość zapoznać się z rozwojem i kształtowaniem się przestrzeni miasta Krosna w okresie od XIII do XX wieku, sztuką w Krośnie - architekturą, malarstwem i rzeźbą na przykładzie krośnieńskiej fary, symbolami i insygniami władzy miejskiej i cechowej. Każdy uczeń otrzymał materiały edukacyjne z podsumowaniem wiadomości z każdej lekcji. Po zakończeniu zajęć rozwiązywali quiz dotyczący lekcji.
W projekcie wzięli udział uczniowie ze wszystkich krośnieńskich szkół. Wyniki quizów oraz ocena wykonanej zespołowo pracy plastyczno-historycznej wyłonią zwycięską drużynę, która w nagrodę weźmie udział w 1- dniowej bezpłatnej wycieczce do Presova na Słowacji.
30 września 2019r. o godz. 8.00 miała miejsce akademia pasowania pierwszaków na ucznia szkoły. Uroczysty akt pasowania odbył się, gdy najmłodsi uczniowie poznali już wszystkie zakamarki szkoły. W tym roku szkolnym w poczet uczniów przyjęto dzieci z dwóch klas pierwszych: a i b. Głównym bohaterom w tej wyjątkowej chwili towarzyszyli rodzice, opiekunowie, wychowawcy, dyrekcja. Po zajęciu swoich miejsc, wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu rozpoczęła się akademia. Pani Anna Smolik powitała serdecznie zebranych gości na uroczystości ślubowania oddając następnie głos uczniom klas pierwszych. W trakcie montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez obie klasy pojawiły się głośno odśpiewane piosenki i wesołe wierszyki pokazujące zdobyte umiejętności uczniów w krainie śpiewu, pracy, mądrości i miłości do ojczyzny. W końcu nadszedł uroczysty moment ślubowania na ucznia składając przysięgę m.in. ślubując być dobrym uczniem i kolegą, strzec honoru i dobrego imienia szkoły, szanować swoich nauczycieli, rodziców i kolegów, uczyć się tego co ważne i piękne oraz kochać swoją ojczyznę. Następnie pani dyrektor czerwonym ołówkiem dokonała symbolicznego aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej nr 7. Od tego momentu stali się pełnoprawnymi uczniami szkoły. Po zakończeniu akademii już w swoich klasach czekał na dzieci słodki poczęstunek przygotowany przez ich rodziców.
Anna Smolik
Maria Zając
Dnia 24 września 2019 r. klasy II a i II b uczestniczyły w wycieczce do Lasów Państwowych w Krośnie. Jak na drugi dzień kalendarzowej jesieni pogoda dopisała, ale temperatura na początku nie zachęcała do dłuższych spacerów. Najpierw uczniowie zebrali się w wiacie, w której wysłuchali pogadanki na temat lasu. Następnie pod opieką Pani Leśnik przeszli ścieżką ogrodu botanicznego, na której zgromadzone były tablice tematyczne, zestawy edukacyjne oraz miejsca lęgowe ptaków i zwierząt. Następnie uczennice „oznakowały” kawałki drewna specjalnymi czerwonymi plakietkami (tak, jak to robią leśnicy) – jest to oznaka drewna pochodzącego z Lasów Państwowych. Ostatnim punktem wycieczki było pieczenie kiełbas na ognisku i konsumpcja na świeżym powietrzu.
Na zakończenie uczniowie otrzymali od Pani Leśnik opaski odblaskowe, nawiązujące ilustracjami do tematyki leśnej oraz bogatą kolekcję książek przyrodniczych.
Ewa Świątek – Brzezińska, Magdalena Trybus
Powered by aSc EduPage