• Sprawozdanie z realizacji programu Zippiego

        • W roku szkolnym 2010/2011 program „Przyjaciele Zippiego” realizowałam w pierwszej klasie, która liczy 24 dzieci, w tym 9 dziewczynek i 15 chłopców. Zajęcia prowadzone były raz w tygodniu, w piątek po lekcjach. Każde zajęcie rozpoczynaliśmy piosenką „Zippiego”, którą śpiewaliśmy i tańczyliśmy, co wprowadzało dzieci w miły nastrój i motywowało do zajęć. Mieliśmy własnego patyczaka, który został wykonany na potrzeby programu z drutu i materiału. Dzieci bardzo go polubiły. Kiedy było im smutno to podchodziły do niego, brały na rękę i przytulały się. Dzieci bardzo chętnie brały udział w tych spotkaniach. Każde zajęcie zaczynały się i kończyły w ten sam sposób. Miały mnóstwo ciekawych pomysłów oraz chętnie opowiadały o różnych sytuacjach, jakie zdarzają się w ich życiu. Rozwijały również swoje zdolności aktorskie poprzez udział w odgrywaniu scenek. Dzięki naszym zajęciom dzieci zaczęły nawiązywać lepsze kontakty z rówieśnikami. Otwarcie mówiły o swoich uczuciach, nauczyły się pomagać innym oraz poznały różne sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

          Pięknie odtwarzały scenki dotyczące sytuacji konfliktowych, wymyślały ciekawe i własne rozwiązania, często kojarzyły wydarzenia z innymi fragmentami znanych opowiadań. Dzieci wykonywały modele Zippiego techniką origami. Każda część zawiera odrębne opowiadanie o przygodach: Sandy, Lilly, Finna, Tigga, zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i zadaniami do wykonania np. rysowanie, odgrywanie ról itp. Organizowałam wystawy prac plastycznych na temat treści niektórych scenariuszy. Dzieci dobrze poznały zasady obowiązujące w trakcie zajęć związanych z programem „ Przyjaciele Zippiego”. Zasady te stały się regułą życia w grupie.

          Na stronie internetowej szkoły umieściłam zdjęcia z realizacji programu. Najciekawsze były spotkania nawiązujące do problemu przyjaźni, wzbogacone piosenką, tańcem „Krąg przyjaźni”.

          W „kąciku dla rodziców” na tablicy ogłoszeń systematycznie umieszczałam informacje o tematyce spotkań. Przed rozpoczęciem każdej części dzieci zabierały do domu zestawy ćwiczeń dla utrwalenia treści poznanych w szkole. Zabawy i ćwiczenia wykonywane z rodzicami wzmacniały efekty pracy z programem.

          Dzieci z zaangażowaniem dokonywały ewaluacji własnych sukcesów, wypełniały karty ewaluacji na podsumowanie zajęć, zaznaczały najczęściej uśmiechniętą buźkę i słonko.

          Ukoronowaniem zajęć było świętowanie połączone z wręczaniem koron dyplomów i poczęstunkiem na słodko.